Strážníci přijíždějí dříve než záchranka Příbramští strážníci už se ocitli nejednou v situaci, kdy museli začít s první pomocí sami.
Podle Josefa Řiháka, starosty Příbrami, velmi často přijíždějí strážníci na místo události až o pět minut dříve, než záchranáři či hasiči.
„Lidé si prostě zvykli, že při závažných případech nejprve volají na tísňovou linku městské policie 156 a až pak na linky dalších složek integrovaného záchranného systému. I proto jsme se k projektu Dej srdci šanci rádi připojili. Vím, že o životě a smrti člověka často rozhodují vteřiny. Tato investice se vyplatí i za cenu jediného zachráněného života“ konstatoval starosta.
Povinností posádky vozu záchranné služby je dorazit na místo příhody podle vzdálenosti maximálně do 15 minut. Mnohdy překonávají rekordy, ale ve vzdálenějších místech prostě nemohou být včas.
Srdeční zástavu málokdo přežije
V případě srdeční zástavy je pět minut kritických a začíná docházet k nevratným poškozením mozku. V takových chvílích je nejdůležitější pomoc laiků, svědků události, a jejich správného zásahu.
„Náhlá zástava srdce může postihnout kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv a často se tak stane bez jakéhokoliv varování. Na náhlou zástavu srdce přitom existuje jasný a velmi účinný recept, totiž včasná defibrilace. Přesto náhlou zástavu přežije méně než pět procent postižených, a to především proto, že se k nim pomoc v podobě defibrilátoru nedostane včas. Má-li být naděje na záchranu života postižené osoby zachována, musí jí být defibrilace poskytnuta během několika minut,“ vysvětlil ředitel projektu Dej srdci šanci Petr Schejbal.
Přenosný defibrilátor, kterým strážníkům koupilo město za necelých padesát tisíc korun, je lehký, voděvzdorný a používá se velice jednoduše. K dispozici je i mluvená česká nápověda. Ve stresové situaci může člověk zmatkovat, proto tento pomocník provede zachránce všemi úkony ve správném pořadí, připomene mu také, aby zavolal záchrannou službu.
„Srdeční infarkt se v dnešní době stal jednou z hlavních příčin úmrtí člověka. Při fibrilaci srdečních komor dochází ke snížení naděje na záchranu každou minutou až o deset procent,“ doplnil Petr Schejbal z projektu Dej srdci šanci.
Dýchat není potřeba
Postup při první pomoci se neustále zdokonaluje, dnes mezi laiky převládá pořád řada mýtů. Svědek nehody může mít například zábrany pomoci postiženému, protože nechce poskytovat cizímu člověku dýchání z úst do úst. Takový postup ale není tolik podstatný, nejdůležitější je, aby postižený dostal v případě zástavy co nejrychleji masáž srdce a nepřestávat s ní až do příjezdu zdravotníků.
Příbramská radnice by ráda malý defibrilátor v budoucnu pořídila i dobrovolným hasičům. Zájem mají i policisté. „Budeme směrovat své úsilí k tomu, abychom takovým přístrojem policisty vybavili, protože je to nedocenitelný pomocník,“ řekl René Peták, vedoucí příbramské policie.