Vedení města si tak podle starosty Jindřicha Vařeky rozvázalo ruce k jednání o případném rozšíření skládky, kde se vrší hory odpadu. Během několika měsíců už prý nebude pro další místo. Za pět let vyvezli Příbramáci na skládku téměř sto tisíc tun.

Zakázku za zhruba šest milionů korun schválilo už předchozí vedení radnice. Tehdejší starosta Pavel Pikrt ale rozhodnutí městské rady pozastavil, protože bylo učiněno až po volbách. Demolice čtyř budov byla podle radních vysoutěžena za zhruba 5, 7 milionů korun, zbylé dvě za bezmála 2,5 milionu korun.

Před rokem přitom současné vedení města pozastavení schvalovalo.

Skladovací místo zhruba na třicet let
close Příbramský starosta Jindřich Vařeka. zoom_in Čas ale tíží Michala Zábrodského, šéfa skládky. „Nabídl nám, že je schopen čtyři budovy zdemolovat za 2,9 milionu. Nám se ale ani tato cena příliš nezdá," řekl začátkem října o nabídce Zábrodského starosta. Druhá část skládky umožňuje uložení zhruba šesti set tisíc tun odpadu, měla by tak vystačit na dalších třicet let.

Radní nyní zvažují, jak s pozemkem naložit. Zda jej prodat, nebo pronajmout.

„Na jedné straně si mohu říci, k čemu je mi pozemek, na kterém třicet let poroste skládka. Nebo si mohu říci, že je to trvalý příjem na dalších třicet let. Což by znamenalo zhruba 200 tisíc ročně. Taková částka se ale v rozpočtu příliš nepozná," argumentoval starosta.

Radní se proto budou zabývat reálnou hodnotou pozemku a jeho nejvýhodnějším využitím. Ve hře je tak stále rozhodnutí, zda objekty zdemolovat či nikoliv a zda pozemek následně prodat či pronajímat.

Pokud by se radní s vedením bytízské skládky nedohodlo, zvažuje odkládání odpadu na skládce u Chrástu.