Stejným způsobem se den naopak krátí po letním slunovratu. Jenže zatímco v zimě, při krátkých dnech, si pranostiky všímají každé minuty nedostatečné délky dne, a všímají si, že již na Nový rok se den prodlužuje o slepičí krok a na Tři krále o krok dále, v létě lidé krátící se den tolik neprožívají.

To však nic nemění na skutečnosti, že se den krátí stejně rychle, jako se po zimním slunovratu prodlužuje, a že nyní, půl roku po Hromnicích, se již analogicky zkrátil o více než hodinu proti letnímu slunovratu. To znamená, že Slunce vychází o něco později, večer o něco dříve zapadá, a že během dne dopadne na zemský povrch méně slunečního záření.

Radiační bilance zemského povrchu je sice nadále kladná, zemský povrch je prohřátý a i nadále se mohou vyskytovat i tropické teploty, nicméně během delší noci už přece jen dokáže teplota klesnout o něco níže – odtud možná pranostika Svatá Anna, chladna zrána.

Na celém území ČR se od letního slunovratu k 31. červenci již den zkrátil o více než o hodinu. Na severu o hodinu a 8 minut, na jihu o hodinu a jednu minutu. Časy východů a západů Slunce se na různých místech liší o desítky minut, a proto uvádět „celostátně“ údaj o východu a západu Slunce bez konkrétního uvedení místa může být zavádějící.

ZDROJ: Pavel Júza, www.infomet.cz