VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Denně se na Příbramsku stane zhruba desítka trestných činů

Příbram /POLICEJNÍ STATISTIKA/ – Nejvíce se v Příbrami vykrádají auta. Vyplývá to s policejní statistiky, která hodnotí loňský rok. Denně se stane na Příbramsku zhruba deset trestných činů. Příbramská policie byla úspěšnější při objasňování.

18.1.2013 1
SDÍLEJ:

Policie ČR. Ilustrační snímekFoto: Deník

„I když došlo v letech, kdy se neustále dařilo snižovat počet trestných činů, k mírnému nárůstu kriminality o 219 případů, to znamená o necelých šest procent, podařilo se ale zastavit a dokonce snížit nárůst kriminality, protože 
v prvním pololetí roku činil téměř 14 procent," uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Na Příbramsku se stalo celkem 3884 trestných činů, z toho bylo objasněno 1255 případů, což je více než třetina, především to je o téměř tři procenta více než předloni. „

Průměrně denně tak dojde k deseti trestným činům. Na Obvodním oddělení Příbram bylo v loňském roce evidováno 1935 trestných činů, to je téměř polovina z celkové trestné činnosti," pokračuje mluvčí.

Nejvíce se na kriminalitě podílí majetková trestná činnost, u které byla zaznamenána stoupající tendence. Celkem bylo spácháno 2767 činů, jde o nárůst o 250 případů. Objasněnost se však příbramské policii podařilo zvýšit o čtyři procenta. „Nejčastější majetkovou trestnou činností jsou krádeže věcí 
z vozidel, a to 532 krát. Nejvíce jsou auta vykrádána přímo v Příbrami, dojde zde ke dvěma třetinám případů. Měli jsme nahlášeno o 76 případů více a vykrádání vozidel tak zaujímají téměř 14 procent 
z celkového počtu trestné činnosti, objasněnost je o téměř dvě procenta vyšší," říká Schindlová.

Policejní statistika za loňský rok hovoří jasně. Loni na Příbramsku zmizelo 105 automobilů (o 25 méně než předloni) a byla objasněna pětina případů. Krádeží vloupáním bylo evidováno 1080, a to zejména do chat (143 případů, objasněno 17 procent), domů 129, obchodů 45 a restaurací 37, z nichž příbramská kriminálka objasnila 32 procent.

„Je to o 182 činů více než v předchozím roce, ale objasněnost se i zde zvýšila o více než tři procenta," uvedla Schindlová.

Násilná trestná činnost vzrostla o 35 případů, ze 158 na 193. Její objasněnost se podařilo zvýšit na 65 procent. Loni na Příbramsku nedošlo k žádné vraždě, nejvíce bylo spácháno loupeží. Ze 40 jich policie objasnila polovinu. Úmyslného ublížení na zdraví bylo 49.

Dále lidé oznámili policistům 34 krát nebezpečné vyhrožování, dvakrát nebezpečné pronásledování a šestkrát týrání osoby žijící ve společném obydlí.

Počet hospodářských trestných činů klesl o 23 případů, z 248 na 225. Objasněnost činí 45 procent, což je o 12,5 procent více oproti předchozímu roku. Nejčastějšími případy jsou různé podvody, například 34 krát úvěrový podvod.

„U mravnostní kriminality nedošlo k výraznější změně, bylo spácháno 22 činů. Z toho je devět případů znásilnění a sedm pohlavní zneužívání. Objasněnost se zvýšila na téměř 73 procent.

„Častými případy, které policisté museli řešit, bylo poškození cizí věci, a to ve 234 případů, 172 krát zanedbání povinné výživy, 126 krát maření výkonu úředního rozhodnutí, 102 krát ohrožení pod vlivem návykové látky (což je však díky intenzivnímu výkonu na silnicích), 30 krát výtržnictví a 15 krát sprejerství," vyjmenovala mluvčí.

Drogová trestná činnost, která podle Schindlové patří k prioritám celého Středočeského kraje, je úzce spojena s majetkovou trestnou činností, a proto je potřeba se jí ve zvýšené míře věnovat.

Policistům se podařilo během loňského roku odhalit 70 případů trestného činu nedovolená výroba a držení psychotropních látek a jedů, zatímco v předloňském roce bylo zjištěno 24 případů. Objasněnost se pohybuje neustále velmi vysoko a dokonce se ji podařilo i zvýšit, přesahuje 80 procent.

Trestnou činnost na Příbramsku spáchali recidivisté celkem v 263 případech, 60 krát se dopustili krádeží vloupáním, velmi často opakovaně neplatili výživné a mařili výkon úředního rozhodnutí. Mladiství ve věku od 15 do 17 let se podíleli na 22 případech z celkové trestné činnosti.

Autor: Redakce

18.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Viva ztratila v Mladé Boleslavi zdánlivě vyhraný zápas

Spolupráce mezi školou a nemocnicí trvá už téměř desetiletí.
15

Děti předaly finanční dar příbramské nemocnici

Policie radí, jak bezpečně zacházet se zábavní pyrotechnikou

Příbramsko – Konec roku a vánoční čas je tradičně spjatý i se zapalováním svíček a prskavek, či s odpalováním nejrůznější zábavní pyrotechniky. V obou případech je ale potřeba dbát na bezpečnost a dodržovat pravidla správné manipulace. 

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Čtvrťáci ze Sedlčan si užili svoji velkou podnikatelskou premiéru

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - V rámci výuky finanční gramotnosti v programu Abeceda peněz absolvovali v pondělí 11. prosince prodejní jarmark, na němž se pokusili zúročit své nově nabyté znalosti a prodejem vánočních dekorací, háčkovaných výrobků a svícnů vydělat své první peníze. 

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT