A jak jsou na tom se spaním Příbramáčci? V mnoha školkách řeší polední odpočinek podobně. Ke spánku předškoláky rozhodně nenutí. Jako například v Mateřské škole pod Svatou Horou.

„My jsme to vyřešili tak, že období po obědě nazýváme jako dobu odpočinku a děti si mohou vybrat, zda půjdou spát a nebo spíše jen odpočívat třeba při četbě pohádek," sdělila Příbramskému deníku ředitelka mateřské školy Věra Pácová. Jak sama ředitelka dodává, děti ke spánku nikdy nenutili a spíše se vždy snažili a snaží najít alternativy pro nespavce.

„Jsme malá dvoutřídní školka, takže děti jsou v období klidu rozdělené do dvou skupin, přičemž jedna skupinka dětí si jde zdřímnout, druhé skupince dětí pak učitelka předčítá pohádky nebo navštíví solnou jeskyni," vysvětlila Pácová. Ani rodiče s tímto systémem nemají žádný problém a vítají možnost volby.

Čtení pohádek před spaním děti uklidní a většina z nich při pohádkách velmi rychle usne. I notoričtí nespavci. Třeba jako Břéťa. „Ten zrovna neusíná moc často. Ale jelikož jsme byli minulý týden v Pičíně podívat se na skřítky, tak jsme si přivezli z výletu pohádkovou knihu, takže teď ji dětem předčítáme," sdělila Příbramskému deníku ředitelka mateřské školky pod Svatou Horou Věra Pácová.

Pohádkovou knížkou si děti zároveň připomněly i výlet, který podnikly minulý týden a také to, co v pohádkovém domečku zažily. „A jelikož Břéťa má skřítky rád a také se mu líbí trochu strašidelné příběhy, tak předčítání ho opravdu baví a pozorně poslouchá každé slovo," dodala ředitelka.

„Osobně si myslím, že je pro předškoláky dobré se po obědě vyspat, ale konečné rozhodnutí necháváme na samotném dítěti," uzavřela ředitelka.

Anketa:  Myslíte,že dětem odpolední spánek prospívá?

 Veronika Horňáková.

Veronika Horňáková, 35 let
Příbram

Já jsem určitě proto, aby si děti samy mohly vybrat, zda chtějí spát nebo spíše relaxovat u pohádky. Sama mám dva syny a starší ve školce vůbec nechtěl spát. Takže jsem pro něj musela jezdit po obědě. Proto vítám, když si děti mohou vybrat.


Jiřina Maříková. 
Jiřina Maříková, 38 let
Višňová

Mně se líbí systém ve školce pod Svatou Horou, který odpovídá individuálním potřebám dětí. Děti ke spánku nenutí, ale zároveň umožňuje spánek těm dětem, které spát chtějí a mohou si tak na lůžku odpočinout.

Martina Parezová.
Martina Parezová, 35 let
Příbram

Myslím si, že malé děti odpočinek určitě potřebují. Je určitě lepší, když dodržují odpočinek po obědě na lůžku. Sama to pozoruji u své dcerky, které spaní po „o" prospívá. Malé děti by tedy rozhodně spát měly, u těch větších je to diskutabilní.