Hasiči přijeli v plně vybaveném hasičském autě CAS MAN 15 TGM a dětem předvedli statickou i dynamickou ukázku požární techniky včetně zajímavé besedy o požární ochraně. „Děti si mohly na vlastní kůži osahat ochranné prostředky, včetně speciálního těžkého zásahového obleku FIREMAN a vyprošťovacích kleští používaných při dopravních nehodách," přidala podrobnosti k návštěvě hasičů vedoucí oddělení sociální prevence a kurately a manažerka prevence kriminality Městského úřadu Příbram Klára Vondrušková.

Dále se na děti přijel podívat a podělit se o své zkušenosti také npor. Jiří Podlaha, veterán Policie ČR. V rámci společného povídání děti obohatil o historii a poutavé příběhy četnictva na území Příbrami a informoval o vzniku muzejní expozice policie a četnictva v prostorách Územního odboru Příbram.

V interaktivní části hasiči pro pobavení dětí využili zásoby vody v cisterně vozu k jejich osvěžení v horkém letním dnu a zájemce také povozili v hasičském autě. Na památku všem přítomným rozdali hasičské omalovánky a další propagační materiály.

„Tímto bych chtěla velice poděkovat Jednotce SDH Příbram 1 za to, že se s nadšením věnovali dětem, které byly z příjemně stráveného odpoledne doslova nadšené," uvedla dále Klára Vondrušková.

Návštěvou hasičů to ale pro děti nekončilo. Hned za dva dny za nimi přijeli na návštěvu příslušníci Vězeňské služby České republiky, kdy za přítomnosti ředitele Věznice Příbram plk. Mgr. Jiřího Purkarta a manažerky prevence kriminality města Příbram PhDr. Kláry Vondruškové proběhl v prostorách Hájovny „Na Dědku" veřejný výcvik služební kynologie psovodů Vězeňské služby České republiky – Výcvikového střediska Věznice Příbram a Vazební věznice Praha – Ruzyně, pod taktovkou inspektora pro strážní službu psovodů nprap. Jiřího Beneše.

První pes byl německý ovčák Ori, který je speciálně vycvičený na vyhledávání drog a jiných nepovolených návykových látek. Se svým psovodem presentoval výcvik poslušnosti. Za dobře odvedenou práci vždy následoval zasloužený psí pamlsek. Štěňata v rámci ukázky počátečních metod a forem výcviku a obrany – kousání a trhání hadrů a kůže – dětem ukázala, že i přes svoji roztomilost a hravost již také umí být pravými bojovníky. Psovod s německým ovčákem Davidem předvedl ukázku vydráždění a následného hladkého zadržení pachatele, belgický ovčák Certis pak nekompromisní kousání do oblasti slabin a horních i dolních končetin figuranta. Německý ovčák Quantum a rotvajler Padre demonstrovali kontrolní zadržení pachatele.

„Psovodi poté trpělivě odpovídali na všechny položené dotazy přítomných dětí týkající se nejen samotného kynologického výcviku a zajímavé práce profesionálů Vězeňské služby, ale také správné péče o psí kamarády," přiblížila manažerka prevence kriminality Klára Vondrušková a doplňuje, že si děti mohly prohlédnout a osahat různé pomůcky výcvikové kynologie jako jsou obušek, bič, míč, manžety, apod., včetně speciálního obleku RINGO, který si někteří zájemci z řad dětí i oblékli. Na úplný závěr následovala ukázka vyrovnanosti povahy služebních psů, kdy ostrý rotvajler Padre nejdříve nekompromisně a rázně zadržel agresivního pachatele, a poté se nechal za odměnu všemi přítomnými dětmi náležitě pomazlit.

Ukázka práce psovodů Vězeňské služby ČR – Výcvikového střediska Věznice Příbram a Vazební věznice Praha, Ruzyně byla příjemným zpestřením pobytu a všechny přítomné přesvědčila o tom, že zásah proti pachateli na ulici či cíleně vyhledat drogy je pro jejich psí pomocníky hra, ale i nedílná a užitečná součást jejich každodenní práce. „Rádi bychom tímto poděkovali vedení Věznice Příbram za to, že dětem umožnilo tento nevšední zážitek, což bezpochyby podpořilo působení týkající se systematické prevence kriminality a upevnilo vzájemnou spolupráci v oblasti preventivního působení a předcházení sociálně patologickým jevům u dětí a mládeže," uvedla na závěr Klára Vondrušková.

Návštěva tábora z radnice

Děti na závěr jejich pobytu tradičně navštívila také delegace z radnice. Tento rok za dětmi přijela místostarostka města Příbrami Bc. Alena Ženíšková v doprovodu vedoucího Odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Příbram Roberta Dikana. Průvodkyní po táboře jim byla hlavní vedoucí pobytu Jaroslava Apeltauerová. Prohlédli si zázemí pobytu i příbytky dětí, následně proběhl slavnostní nástup, na kterém byly oceněny děti za své úspěchy v rámci celotáborové hry „Asterix a Obelix na cestách". Děti dostaly diplomy podepsané starostou města, také zasloužené sladkosti i drobné ceny včetně propagačních materiálů města. Ve společnosti dětí i vedoucích pobytu tak na závěr místostarostka s doprovodem strávili velmi příjemné a podnětné odpoledne.

„Děti jsou tady velmi šťastné, mají skvělou péči. Jsem velmi ráda, že jim můžeme touto aktivitou zpříjemnit prázdniny a že si mohou na táboře prožít svá dobrodružství," uvedla místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková.

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí