Představování finalistů a jejich odměňování bylo doplněno vystoupením umělců a zabralo plné tři hodiny. Nikdo ale nudou rozhodně nezíval. Hlavním hudebním esem, které se podařilo autorovi projektu Jiřímu Mackovi získat, bylo vystoupení houslového virtuoza Jaroslava Svěceného. Mistr, stejně jako další účinkující, zahrál dvě skladby bez nároku na honorář.

Veliký důvod k radosti měla rodina a přátelé Jaroslava Muchy. Devadesátiletý dlouholetý organizátor letních táborů na Častoboři TJ Tatran na Sedlčansku se objevil na pódiu dokonce dvakrát. Skleněné srdce z nižborských skláren si odnesl jako finalista kupónového hlasování a pro druhé si došel coby absolutní vítěz Řádu srdce z internetového hlasování, kdy získal neuvěřitelných 85 353 hlasů! „Srdcaři" Muchovi tleskal celý sál ve stoje.

Také další srdíčko – symbol obětavosti, lásky a nezištnosti – putovalo na Příbramsko. František Polák z Rožmitálu, který je dobrovolným hasičem od roku 1964, se stal díky 497 hlasům získaných prostřednictvím kupónů bronzovým medailistou Řádu srdce.

Lékaře Zdeňka Špaleho nominovaného benešovskou nemocnicí si může region také jako empatického člověka přivlastnit. Bydlí s rodinou v Sedlčanech a je i členem místního zastupitelstva. Také on se dostal do finále Řádu srdce a slavnostní atmosféru si s manželkou v Praze užíval. V Divadle U hasičů chyběl další „srdcař – finalista" Jiří Bendl z Chotilska. Byl moderátorem Mackem představen jako předseda sdružení Veselý vrch, který se významně zasadil proti těžbě zlata v oblasti Příbramska. A potlesk za to sklidil i v nepřítomnosti.

„Je to neočekávané, ale dobrá věc se podařila! Moc děkuji za toto krásné a veliké dobrodružství. Nečekal jsem, že se mi dostane v pokročilejším věku tak významného společenského uznání," řekl nám se šťastným úsměvem po vyhlášení výsledků Jaroslav Mucha. „Je to neuvěřitelné, co se povedlo," doplnil jeho vnuk Michal Kupsa.

Se svými pocity se svěřil také Radek Krupička, který se spolu s dalšími vedoucími Muchových táborů a jeho „častobořskými dětmi" zapojil do internetového hlasování. „Je to úžasné, kolik lidí hlasovalo. Pracuji ve školství, takže hlasovali studenti na pedagogické fakultě, kterou dálkově studuji, kolegyně, děti, i kolegové. Dostávaly se ke mně zprávy od lidí, které jsem neviděl i mnoho let. Náskok se podařilo postupně dohnat, vývoj jsme napjatě sledovali každý den. Jarda Mucha je člověk, kterému vždy téměř nábožně naslouchaly desítky dospělých a tisíce dětí. Na nedávné oslavě Jardova kulatého jubilea by bylo možné slyšet spadnout pověstný špendlík, a to celých 10 minut, kdy naprosto dojatě, souvisle a krásně hovořil. Kolik z nás by dokázalo vystoupit před publikum stovky dospělých s nepřipraveným projevem? Jardu znám 13 let a přestože se vidíme jen 18 dní v roce, nesmírně si ho vážím. Škoda jen, že nikoho podobného už nejspíš nepotkám…"

Projekt stručně zhodnotila i Eva Kovářová z Liberce, kurátorka fotografických výstav, na nichž Mucha přibližuje život na Častoboři. „Jardovi se dnes večer dostalo oficiální pocty a veřejného ocenění za jeho životní práci. Je to společný výsledek veliké podpory, živelného zapojení, nadšení a obrovské solidarity při hlasování mnoha dobrých lidiček. Celá akce byla neuvěřitelně výjimečná a neopakovatelná. Až mě z toho příjemně mrazilo."

Příznivci Muchy „vyboxovali" u Jiřího Macka dvacet míst v sále. Vedle ředitelky sedlčanské knihovny Blanky Tauberové, která byla jednou z navrhovatelek Řádu srdce pro táborového častobořského guru, usedla Verča Novotná ze Sedlčan. Její manžel Kamil křesílko nepotřeboval – stál za kamerou, aby vše z pověření Jiřího Macka pro Deníky i pro táborníky z Častoboře zdokumentoval. Další sedadlo patřilo Jaroslavu Repetnému ze Sedlčan. „Před Jardou smekám a velice ho obdivují za to, jak tábory vede a dokonce v tak vysokém věku," prohodil.

Důstojnou Muchovou soupeřkou při internetovém hlasování byla Jarmila Gruntová, předsedkyně Svazu zdravotně postižených z Hořovic  na Berounsku. Kroužek s jejím jménem byl na internetu označen celkem 20 936 krát, což stačilo na třetí místo. Stala se ale díky 667 hlasům královnou kuponového hlasování. „Byly to velké emoce a jsem vděčná lidem, kteří mi posílali hlasy. Zapojila se do toho celá rodina a podporovala mě především organizace zdravotně postižených v Hořovicích, v níž máme 500 členů. Dostávala jsem průběžně SMS zprávy, jak jsme na tom v internetovém hlasování. Například, že jsme právě přeskočili Jiřího Bendla a nakonec jsme se dokonce úspěšně poprali s Rakovníkem o třetí místo. Byl to moc krásný projekt," usmála se.

Bronzový držitel Řádu srdce František Polák nám řekl: „Nevím, kdo mě přihlásil, to se mi nepodařilo zjistit. Vím, že se do hlasování zapojila celá rodina a také kluci – hasiči. Bylo to hodně napínavé. Příjemně jsem byl překvapen, když jsem se dnes dozvěděl, že jsem skončil v papírovém hlasování dokonce jako třetí. Srdce je krásný dárek."

close Třetí místo v hlasování v Deníku obsadil dobrovolný hasič z Rožmitálu František Polák. zoom_in

Kulturní program zpestřili také Tomáš Linka a Antonín Kny ze skupiny Fešáci, Luboš Rosenkranz písněmi Jiřího Schelingera a také Vlasta Horváth. Vítěz televizní soutěže SuperStar z roku 2005 čtenářům Příbramského deníku vzkázal: „Řád srdce je velmi dobrá myšlenka, která probudila zájem o věci, které nejsou hmotného charakteru a nejsou měřitelné penězi. Zvlášť v této době je to počin velice dobrý. Jsem rád, že jsem mohl být u toho." Na otázku, komu on osobně by udělil tento řád, měl okamžitou odpověď: „Rozhodně svojí ženě – už jen proto, že mi dala dvě krásné děti."

V Divadle U Hasičů večer pro Jardu Muchu neskončil. Ve vedlejší restauraci na něj čekaly další asi dvě desítky jeho častobořských odchovanců. Byl jimi nadšeně přivítán. „Ráno si přispím, ale teď ještě do postele nepůjdu," poznamenal při přípitku. Noc byla podle jeho úsudku ještě mladá a takovou mimořádnou událost je potřeba si vychutnat. „Tady za chvíli zavírají. Kousek vedle mají otevřeno non-stop, tam můžeme ještě pohovořit," vyzval společnost. Marie Břeňová