„S televizí žádné problémy nemám. Udělali mi ten nový příjem už minulý rok a všechno je v pořádku. Občas se obraz rozpadne na kostičky, ale ne moc často,“ řekla Deníku Milada Peteláková z Příbrami.

Na podzim minulého roku došlo na Příbramsku k vypnutí analogového televizního vysílání, i když je možné jeho prostřednictvím televizi sledovat díky několika dokrývačům signálu. Pět z nich však na konci března ukončí svůj provoz, a tak budou diváci, kteří je ještě využívali, donuceni přejít na digitální příjem.

„Na Příbramsku se díky členitému terénu mohly vyskytnout komplikace s příjmem digitálního vysílání. Se zákazníky multiplexu 2 jsme se tedy dohodli na spuštění digitálního dokrývače v této oblasti,“ uvedl Kamil Levinský, ředitel pro transformaci Českých Radiokomunikací.

Digitální vysílání je rozdělené do několika sítí, takzvaných multiplexů. První síť neboli veřejný multiplex 1 v sobě zahrnuje kanály České televize a Českého rozhlasu. Multiplex 2 pak například obsahuje vysílání komerčních televizí jako Nova, Prima či Barrandov.

close zoom_in

V rámci multiplexu 1 už začal dokrývač na Březových Horách fungovat na konci minulého roku. Teď přišla řada i na jeden z multiplexů komerčních televizí. Dokrývač funguje na 41. kanálu s horizontální polarizací.

„Polarizace u příjmu digitálního signálu může být buď svislá nebo vodorovná. Je to velice podstatné, protože nesprávné nastavení antény může vést ke špatnému příjmu. Nejrozšířenější je vodorovná polarizace, ta svislá se využívá jen na některých vysílačích v Praze. Lidé z Příbramska by tedy s tímto neměli mít výrazné problémy,“ vysvětlil elektrotechnik Boris Reiner z Dobříše.