Deníku to potvrdila Eva Heyd z organizace Czech National Trust, která se zabývá právě záchranou historických památek. Co bude následovat, je nejasné. Jisté ale je, že to partu dobrovolníků neodradí. Dále budou pokračovat v souladu s dohodou s majitelem, že budou zámek udržovat tak, aby se jeho stav alespoň nezhoršoval, a výměnou za to v něm budou moci pořádat prohlídky i kulturní a společenské akce.

„Naším cílem je, aby zámek dále nechátral a sloužil v nějaké rozumné míře, odpovídající jeho stavu, veřejnému účelu. Proto jsme tam například opět zavedli elektřinu a opravili několik světel,“ uvedla za tým dobrovolníků Kristýna Machová. Výraznější opravy celého objektu ovšem podle ní musí provést sám majitel.

Díky dobrovolnické činnosti a s ní související možností sobotních prohlídek vchází v poslední době rožmitálský zámek do širšího povědomí veřejnosti. Konají se tam například divadelní představení, koncerty, promítání nebo lekce jógy.

„Letos v létě na zámku natáčela svůj klip rock’n’rollová kapela The Dirty Rudolph and his Inglorious Rock’n’roll Mates a slíbili, že nám za to na zámku zahrají, takže s nimi domlouváme koncert na zakončení letošní sezony. Což bude zároveň poděkování všem, kteří chodí na zámek pomáhat a podporují naše snahy. Uvidíme ale, jak se bude vyvíjet situace okolo koronaviru,“ řekla Machová k akcím, které se mají na zámku ještě letos uskutečnit.

Připomněla, že v říjnu bude památka ještě každou sobotu přístupná v rámci pravidelných prohlídek. Při nich si návštěvníci mohou zámek projít, seznámit se s jeho pohnutou historií a vystoupat na věž, odkud je krásný výhled na město.

Pokračovat se bude i v brigádách. „Budeme plít zdi, jak říkám, tedy odstraňovat trávu a nálety rašící z obvodového zdiva. Na poslední brigádu přijel náš kamarád, který vyčistil okapy na věži, protože to za ta léta už bylo potřeba. Pomoci přijela třeba i mladá rodina z Milína, která na zámku ještě nebyla,“ popsala zatím poslední aktivity dobrovolníků Kristýna Machová.

Na zámku se začala scházet i skupina historického šermu, která na nádvoří nejen trénuje, ale přikládá ruku k dílu i na brigádách. Útočiště v podobě skladovacích prostor tam našel i místní spolek Rosenthal, který se věnuje rovněž šermu, ale také dětským táborům a filmování. Jejich poslední film Roh Gondoru se na nádvoří promítal právě v pátek večer.

„Museli jsme opustit areál bývalých kasáren, kde jsme měli své sklady, tak jsme hledali jiné vhodné prostory. Na zámku jsme našli vyhovující možnost pro umístění našich kulis, kostýmů a zbraní i pro naše další působení,“ konstatoval režisér a člen spolku Šimon Pešta.