Dokončená rekonstrukce velké scény v Divadle A. Dvořáka proměnila prostor k nepoznání. Změnilo se například uspořádání sedadel, po němž volali diváci už řadu let – hlavním důvodem kritiky bylo totiž velmi málo místa pro nohy. Kvůli tomu sice došlo k mírnému snížení míst k sezení, a to z celkových 488 sedadel na 443, za to se ale diváci budou moci těšit na mnohem větší komfort.

„Oproti minulosti jsme se dočkali také nové barevnosti sálu. Zmíněná sedadla již nejsou v červené barvě, ale jsou zelená s hnědými područkami, koberec je v barvě šedé a výmalba sálu je okrová. Barevnou změnu doplňuje nová opona, která již není černá, ale lahvově zelená. To vše podtrhuje nové osvětlení,“ informovala mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová.

V sále je nyní vyčleněno šest míst pro vozíčkáře. „Pamatováno je také na nedoslýchavé spoluobčany, pro které byl sál vybaven indukční smyčkou, která jim zajistí možnost plnohodnotného kulturního zážitku,“ upozornila příbramská mluvčí Eva Švehlová.

„Rekonstrukce je dokončena a z mého pohledu se podařila na výbornou. Věřím, že se nový sál bude líbit i divákům. Kulturní dům má stále řadu míst, která byla za dobu existence nezměněna, a cílem je v rekonstrukci pokračovat i v dalších letech. Nyní se aktuálně řeší výstavba nové elektrorozvodny. Příbramské divadlo je jedno z úplně nejlepších oblastních divadel v republice Jsem opravdu rád, že se nyní umělecká kvalita propojí s komfortem pro diváky,“ řekl starosta města Příbram Jan Konvalinka. Rekonstrukce velké scény Divadla A. Dvořáka stála město bezmála 10,9 milionu korun.

Kulturní dům v loňském roce oslavil jubilejní šedesáté výročí od svého prvního otevření. Za tu dobu se dočkal několika změn, ovšem ty nejzásadnější, a to i vzhledem ke staří objektu, přišly až v posledních letech. Před čtyřmi lety město nechalo zrekonstruovat kinosál, kdy kromě obměny mobiliáře došlo k modernizaci promítací techniky a Příbramští tak nejsou ochuzeni o zážitky z 3D promítání.

„Svého se dočkal také estrádní sál, kde v roce 2018 došlo k akustické úpravě, díky níž je tento prostor vhodný i pro pořádání koncertů. O rok později estrádní sál prošel další úpravou, kdy mimo jiné byly vyměněny parkety v celém sále. Obrovský pokrok v kulturním domě jsme zaznamenali v roce 2019. V roce svého šedesátého výročí se díky výstavbě výtahu stal celý kulturní dům, tedy kromě balkonu velké scény, bezbariérovým. Na tento projekt navazovala také úprava okolí, kdy v letošním roce byl dokončen bezbariérový přístup ke kulturnímu domu,“ dodala mluvčí Eva Švehlová.

Z historie

Kulturní dům je součástí sídliště, které projektovali architekti a urbanisté Luboš Koreček a Václav Hilský. Je koncipován ve slohu moderního klasicismu z přelomu 50. a 60. let. Objekt má půdorys písmene L a je členěn do tří částí. Levý (jižní) trakt patří divadlu a kinu. V centrální partii se nachází malá scéna, klubovna, estrádní sál, restaurace s vinárnou a další místnosti. Pravé křídlo patří hotelu a kavárně.

Sochařskou výzdobu na atice hlavního průčelí divadelního traktu vytvořil Bedřich Stefan (1896 – 1982). Interiér divadla už klasicistní není a je dobrým příkladem soudobé architektury, která vyjadřuje touhu po změně životního stylu a po dynamickém výrazu s použitím nových materiálů.

Na stěnách divadelního foyeru jsou proti sobě umístěny dva štukové reliéfy. Naturalizující postava múzy a kubizující stylizace postavy kováře držící v levé ruce kladivo pocházejí z ateliéru Jana Laudy (1898 ‒ 1959), které byly dokončeny až po jeho smrti. Reprezentativní ráz dotváří ještě mramorová podlaha, sloupy obložené niklovaným plechem a lustry tvořené hrozny skleněných koulí z ateliéru průmyslové výtvarnice Marie Rychlíkové Pohlreichové.

Divadelní sál je řešen nečleněnými vlnitými bočními stěnami. Sál velké scény měl 383 sedadel v přízemí a 174 sedadel na balkoně, dohromady 557 míst, na Malé scéně pak 237 míst pro děti a 33 pro dospělé.

Zdroj: město Příbram, Divadlo A. Dvořáka Příbram