VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlužníci možná dostanou šanci, nebudou platit penále

Příbram – Na posledním jednání příbramských zastupitelů se diskutovalo o takzvaných „Penálových prázdninách". Jde o odpuštění penalizace dlužníkům za nájem bytů.

23.4.2014
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační fotografie.Foto: Městská policie Hradec Králové

„Radní vzali tento návrh na vědomí a uložili Městské realitní kanceláři předložit návrh k jednání a posouzení bytové komisi a finančnímu výboru, a to s termínem jednoho měsíce. Lze tedy očekávat, že materiál se znovu vrátí do jednání rady města a posléze může být doporučen ke schválení," komentoval situaci mluvčí radnice Ondřej Šlechtický s tím, že konečné slovo bude mít zastupitelstvo. Pokud zastupitelstvo návrh schválí, prázdniny by mohly trvat zhruba dva měsíce. V jejich průběhu by dlužníci v případě zaplacení celé dlužné částky (nájemné a s tím spojené služby) byli osvobození od penále.

Tuto formu pomoci občanům osobně vítá předsedkyně bytové komise a dlouholetá zastupitelka Příbrami Michaela Dzamková. „Proto jsem tuto problematiku také zmínila na jednání zastupitelů v březnu. Již na tomto jednání se k tématu otevřela široká diskuze. „Penálové prázdniny" už našly podporu u některých zastupitelů ze sociální demokracie, za níž nakonec hejtman Josef Řihák vše shrnul a podal návrh zařadit tento bod na jednání rady města a zastupitelstvu.

„Dlužníci na městském nájemném by tak v případě schválení mohli pouze v tomto roce vyrovnat svůj dluh, aniž by museli hradit s tím spojené penále. Nutné je ovšem splnění dvou podmínek, a to uhradit 100 procent dlužné částky na nájmu a službách s nájmem spojených a dále požádat o prominutí zaplacení poplatků z prodlení (penále)," připomněla Dzamková. Podle ní je to dobrá forma kompenzace pro obě strany. Jednak do rozpočtu města přibudou peníze, které by jinak byly těžce vymahatelné. Za druhé dlužníkům osvobození od penále pomůže tím, že nemusejí platit nic navíc.

„Již dvakrát za posledních deset let jsme k tomuto kroku v zastupitelstvu i přes rozdílné názory a mnohdy i bouřlivé diskuze přistoupili. V roce 2006 jsme uhrazením nájemného tímto způsobem získali do rozpočtu přes 2,5 milionu korun a v roce 2009 se zpět dostalo alespoň 236 tisíc korun. Zastupitelé se k této problematice vrací zhruba jednou za volební období," dodala zastupitelka Michaela Dzamková.

Pokud se návrh schválí, budou mít dlužníci pouze určitou část roku možnost, kdy jim město odpustí povinnost zaplatit tyto poplatky z prodlení.

Autor: Redakce

23.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Viva ztratila v Mladé Boleslavi zdánlivě vyhraný zápas

Spolupráce mezi školou a nemocnicí trvá už téměř desetiletí.
15

Děti předaly finanční dar příbramské nemocnici

Policie radí, jak bezpečně zacházet se zábavní pyrotechnikou

Příbramsko – Konec roku a vánoční čas je tradičně spjatý i se zapalováním svíček a prskavek, či s odpalováním nejrůznější zábavní pyrotechniky. V obou případech je ale potřeba dbát na bezpečnost a dodržovat pravidla správné manipulace. 

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Čtvrťáci ze Sedlčan si užili svoji velkou podnikatelskou premiéru

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - V rámci výuky finanční gramotnosti v programu Abeceda peněz absolvovali v pondělí 11. prosince prodejní jarmark, na němž se pokusili zúročit své nově nabyté znalosti a prodejem vánočních dekorací, háčkovaných výrobků a svícnů vydělat své první peníze. 

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT