Proti neplatičům zavedla nedávno chomutovská radnice přísná opatření a na lidi jdoucí si pro dávky v hmotné nouzi čekal přímo na úřadě exekutor, který jim nově nabyté peníze sebral. Ke stejnému kroku se v červnu chystá i vedení města v Litvínově. Příbramským občanům však podobné zacházení prý nehrozí, protože zdejší situace není zdaleka tak kritická.
„V Příbrami nemáme s dlužníky velký problém. Pokud někdo například neplatí nájem, jsme tvrdí a musí se vystěhovat,“ řekl příbramský starosta Josef Řihák. „Určitě se nedá srovnávat Chomutov s Příbramí, co se týče sociálního složení obyvatelstva. Takový postup jako tamní radnice každopádně nemáme v plánu,“ dodal Josef Řihák.

„Souhrnný dluh, který mají všichni neplatiči u příbramské radnice, dosahuje v současnosti 27 milionů korun. Jsou v něm obsaženy jak nezaplacené nájmy či pokuty, tak i poplatky za psy nebo odvoz odpadu,“ uvedla Venuše Štochlová, vedoucí ekonomického odboru v Příbrami.
Podle Jiřího Kubíka, tiskového mluvčího radnice, postupuje město při vymáhání peněz standardní cestou.

„Dlužník obdrží nejprve několik výzev k úhradě. Pokud ani poté nezaplatí, přichází na řadu trestní oznámení a rozhodnutí soudu,“ řekl Jiří Kubík. Následuje vytvoření splátkového kalendáře, exekuce majetku či výměr strhávání částky z platu dlužníka.
Extrémní řešení, kdy na neplatiče čeká exekutor přímo na úřadě, když si jdou pro své sociální dávky, je pro mnohé porušením zákona. Podle nedávného vyjádření ministerstva spravedlnosti je však takové počínání úřadů legální.
„Přijde mi to jako špinavost. Z čeho mají žít lidé, kterým exekutor vzal peníze ze sociálních dávek? Akorát se ještě víc zadluží nebo začnou třeba krást. Myslím, že za peníze, které by město dostalo zpět, zvyšování kriminality nestojí,“ poznamenala Judita Klimtová z Příbrami.