Přestože se přihlásilo předem „jen" 25 posádek, ještě deset, jedenáct posádek se přihlásilo na poslední chvíli. Loni to bylo podle jednoho z party organizátorů Petra Brůčka hodně podobné. „Začaly se více zapojovat děti, těch je letos víc než loni. Čtyři jsou složené jen z dětí a hodně rodičů běhá s dětmi. Máme letos nejmladšího tříměsíčního účastníka," říká Petr Brůček ve chvíli, kdy je na cestě ještě 11 posádek.  close Zlatý nuget Bečánova 2016. Jeden z party organizátorů Petr Brůček. zoom_in

Cílem probíhá skupinka dětí – Adélka, Viktor a Patrik. Dětská posádka, která se právě dovídá, že získala druhé místo v dětské kategorii. A to mají za sebou svou premiéru v soutěži. Viktor prozradil, že ještě těsně před závodem ani netušil, že poběží. „Vytáhli mě od televize, ani jsem neměl čas říct, že se mi nechce."

Na trase leží sem tam sníh, protože dva dny před startem ještě sněžilo, ale dole na louce už je jen mokro. Aby ne, když se teploměr drží na desítkou.

Letos poprvé závodníci vybíhají do Chráněné krajinné oblasti Brdy, což organizátorům přípravy neulehčilo. „Celých pětatřicet let se závod hlásil na dobré slovo a letos to byla strašná spousta papírování pro minimálně čtyři instituce. Musím ale říct, že ve všech případech byly úřady vstřícné vzhledem k tradici a nedostali jsme ani žádné omezení, protože vede po lesních cestách. Také proto, že s námi nebývají potíže, všichni jsou tu příznivci přírody," konstatuje organizátor a zamýšlí se, čím je vlastně letošní ročník specifický. „No, snad v tom, že je nás o půl pořadatele méně, manželka totiž měla nastoupit do porodnice. Jinak terén je stejný, pravidla stejné…"

close Zlatý nuget Bečánova 2016. Rodina Hendrychových z Příbrami s tříměsíčním Jáchymem, nejmladším účastníkem letošní soutěže. zoom_in Z čeho mají organizátoři vždycky trochu obavy, je málo přihlášených posádek. Nepokryly by se náklady a hodně peněz by museli doplatit ze svého. „Nevíme, jestli do budoucna nebudeme muset udělat nějaké opatření, abychom byli klidnější. Asi to uděláme, tak, že když přijdou posádky až na start, budou platit nějaké penále. Jsou to posádky, u nichž nemůžeme s penězi počítat. Bylo by to asi i fér vůči těm, kteří se přihlásí dopředu," uvažuje Petr Brůček.

Jinou variantou by podle jeho předběžných úvah bylo zrušení vyhlašujícího večera s živou hudbou, která bývá nejnákladnější součástí programu celé soutěže.