Závodí tříčlenné posádky bez skutečných psů a bez ohledu na věk. Povinnou výbavu tvoří saně s minimální váhou 8 kg, sekera, pila a polínko. S ní musí závodníci absolvovat celou trať a v závěru polínko rozřezat a rozštípat, aby prošlo brdskou mírou. Značená trasa vede členitým lesním terénem a nezávodí pouze borci tzv. chrti, kteří běží na čas a bojují o první místa, ale i ostatní, kteří si přijdou závod užít a po celý rok pracují na originálním kostýmu.

„Letos se účastnilo sedmadvacet posádek po třech lidech, je to o něco méně, než loni, s tou klesající účastí bojujeme už několik let, ale jinak jsme jako organizátoři spokojení, kostýmy byly pěkné, nikdo se neztratil, ani se nezranil a navíc byl letošní ročník na sněhu, což vždycky výhoda,“ zhodnotil hned po závodu letošní ročník jeden z pořadatelů Petr Brůček.

Samotný závod začíná hromadným startem všech spřežení. Ta nejprve oběhnou zahřívací kolečko kolem startovní louky, následuje nafasování soutěžního polínka, potom horská pasáž v severozápadní stěně vrchu Třemošná a pak návrat na startovní louku, kde dojde na jízdu na saních ve formaci spřežení – psovod jede a psi táhnou, takto posádka dojede na stadion, kde přijde řemeslná pasáž, tedy nařezat polínko a naštípat, aby bez použití násilí prošlo dřevo naší soutěžní mírou. Pak už jen zbývá sestřelit vlka a zamířit do cíle, kde musí posádka odevzdat závodní kolík.

Po doběhnutí všech posádek se všichni účastníci i diváci přesunou do místní hospody, kde se vyhlašují výsledky jednotlivých kategorií.