„Do namátkových kontrol rekreačních oblastí, jako preventivní prvek majetkové trestné činnosti, byl v letošním roce zapojen i policejní dron s termovizí. Policisté během posledních dvou týdnů pomáhali prověřovat rekreační oblasti na Příbramsku a Benešovsku, např. Krňansko, Chotilsko,“ sdělila Deníku policejní mlučí Monika Schindlová.

Příbramští policisté dron používají od května loňského roku a od srpna je povoleno létat i v lokalitě Chráněné krajinné oblasti Brdy. „Prostředek je prioritně určen právě k nasazení v prostoru CHKO Brdy, kde je využíván především k hlídkovým a monitorovacím letům, a to v rámci spolupráce s ostatními složkami IZS, s pyrotechnickou službou a dále k odhalování či dokumentaci protiprávního jednání směřujícího proti životnímu prostředí, jako jsou nelegální skládky a nepovolená těžba lesních porostů,“ popisuje nejčastější nasazení dronu policejní mluvčí. Rovněž byl nápomocen při pátracích akcích nebo při monitorovacích letech na hudebních festivalech.

Jde o moderní bezpilotní prostředek s kolmým startem a přistáním. Používá se v náročných podmínkách, kdy nelze ve výjimečných případech použít klasickou leteckou techniku, nebo je to ekonomicky nevýhodné. Prověří velké plochy území. Šest rotorů o průměru 71 cm poskytuje letadlu velikou stabilitu a dostatek výkonu pro plnění náročných úkolů. Dosahuje velmi nízké hlučnosti. Pro snadnou přepravu a manipulaci byl navržen jako skládací, vejde se do kufru běžného auta. Jeho předností je pokročilý řídicí systém s mapovými podklady. Je osazen HD a termo kamerou, dále padákovým záchranným systémem.

Další jeho parametry: průměr 120 cm, výška 50 cm, maximální vzletová hmotnost 8,8 kg, maximální zátěž 2 kg, letová výdrž 45 min, umí se sám vrátit, pokud mu dochází energie ve zdroji, maximální rychlost 50 km/h, letové podmínky - vítr do 10 m/s, maximální tah 180 N, příkon motorů 6 x 450 W.