Ještě v úterý ráno pracovníci krajského úřadu evidovali pouze jedinou přihlášenou stranu - KSČM. Do podvečera se ale počet podaných kandidátek rozrostl.

Největší pozornost se v poslední době zaměřovala na kandidátku ČSSD, která musela být znovu sestavena kvůli korupční aféře bývalého hejtmana Davida Ratha. Novým lídrem středočeských sociálních demokratů se stal místo stíhaného Ratha senátor a příbramský starosta Josef Řihák. Současná hejtmanka Zuzana Moravčíková, která byla na původní kandidátce druhá a po Rathově zatčení usilovala o post volební jedničky, skončila na sedmém místě.

Občanské demokraty povede do voleb mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati, komunisty šéf finančního výboru krajského zastupitelstva Pavel Jetenský. Lídrem společné kandidátky lidovců, SNK ED a nezávislých by měl být hudebník a režisér Miroslav Rovenský.

Z dalších velkých stran mají o kandidátovi na hejtmana ve středních Čechách jasno TOP 09 a STAN. V čele kandidátky bude poslankyně Helena Langšádlová. Věci veřejné si vybraly za lídra IT manažera Zdeňka Půlpána, ze známějších osobností bude v čele jejich kandidátky na třetím místě Libor Holík, proti jehož působení ve funkci starosty Panenských Břežan se bouří někteří místní obyvatelé. "V pátek by měla kandidátku odsouhlasit krajská rada a v pondělí grémium," uvedl krajský manažer VV Tomáš Gryč.

Před schválením je i kandidátka Strany zelených, jména kandidátů ale zatím představitelé krajské organizace tají. "Kandidátní listina ještě nebyla potvrzena vedením strany, ale mělo by to být v nejbližších dnech. Předpokládáme, že bychom ji 2. srpna registrovali," uvedl člen krajské rady Jiří Čejka.

Minulé krajské volby ve Středočeském kraji vyhrála ČSSD, těsně druhá skončila ODS a třetí se umístila KSČM. Sociální demokraté sestavili menšinovou krajskou vládu, opírající se o tichou podporu komunistů.