Do tříd se tak s prvňáky dostali například jen jejich rodiče a další rodinní příslušníci museli počkat venku. Rodiče na rozdíl od dětí navíc museli mít zakrytá ústa a nos. To ovšem některým z nich v přeplněných třídách působilo drobnější potíže s dýcháním, neboť ve třídě s třiceti žáky za doprovodu obou rodičů se tak najednou sešlo téměř sto lidí. Nicméně vše se nakonec obešlo bez větších problémů.

Základní škola Jiráskovy sady letos přivítala prvňáky ve dvou třídách. Mnozí z nich se tohoto slavnostního dne nemohli ani dočkat. „Moc jsem se těšil a vzbudil jsem se dřív než obvykle, ale pak jsem ještě usnul,“ řekl šestiletý Petr z Příbrami, žák 1.B. Do školy ho doprovodili rodiče, dvouletá sestra Petra a také dvouměsíční sestřička Kristýnka a babička Blanka, ta ale jen ke vchodu do školy. Ve třídě se pak potkal hned s několika spolužáky ze školky, se nimiž se naposledy viděl v červnu, nicméně za dvě hodiny, které ve třídě strávil se podle svých slov stihl seznámit i s dalšími spolužáky.

Děti od školy i vedení města dostaly několik dárků v podobě školních pomůcek, které už tento týden pomalu začnou používat při vyučování. Učitelé i vedení školy se ale obává, aby s rostoucím počtem onemocnění koronavirem v regionu nedošlo opět uzavření škol. Právě u dětí v prvních třídách si neumí distanční výuky dost dobře představit.

„U takto malých dětí je potřeba nejdřív vytvořit jim správné návyky. Jak správně sedět, jak správně držet tužku, jak správně číst a nečíst a podobně a ač rodiče se snaží jak mohou, tak některé tyto věci nevědí a myslím si, že by se v tomto případě udělalo hodně problémů a špatných návyků, které se pak už během školní docházky nedoženou a pokud bych mohla, tak se přimlouvám za to, aby se školy a první stupeň zvlášť nezavíraly,“ míní třídní učitelka prvňáků z 1.B Jana Jeníková. V souvislosti s tím se v následujících dnech má uskutečnit na téma případné distanční výuky setkání vedení základních škol s vedením města.

Lavice ve třídách ale nejsou rozmístěny ve třech řadách jako dříve, ale jsou sestaveny do takzvaných hnízd. „Důvodem je nedostatek místa, protože jsme třída, kde je i družina a i během vyučování potřebujeme ty děti dostat občas z lavic, tak jsme dali lavice do těch hnízd, kdy máme ale i menší skupinky, kdyby některé z dětí potřebovalo víc pomoc, nicméně po čase se ten zasedací pořádek změní podle potřeby,“ vysvětluje rozmístění lavic Jana Jeníková.

V letošním školním roce v Příbram všech sedm základních škol otevřelo 16 prvních tříd, do kterých je zapsáno 398 dětí. Tento počet ovšem není konečný. Je pravidlem, že se počty ustálí během prvního měsíce výuky. Prvňáčky přivítali také v mateřských školách. Tam zápisem prošlo 375 dětí, z čehož jich bylo přijato 352.