ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

„My, praktičtí lékaři okresu Příbram jsme velmi rádi, že se podařilo ve vzájemné spolupráci s vedením nemocnice a vedením města Příbram zorganizovat otevření odběrového místa v našem městě. Odběrové místo funguje i díky perfektní organizaci a obětavosti personálu bezproblémově. Co je problémem obecným v celé ČR je nedostatek odběrového materiálu a testovacích setů,“ vysvětlil situaci doktor Jakub Šedivý, který je koordinátorem praktických lékařů.

Testování probíhá tedy v zásadě tak, že pacient, který má podezřelou anamnézu, či vykazuje příznaky onemocnění Covid-19 se obrátí na svého praktického lékaře, který pak daného pacienta k odběru indikuje. Pacient následně dorazí v daný den a danou hodinu a minutu do odběrového místa, kde je odebrán. Výsledek mají lékaři zpravidla ten samý den v odpoledních hodinách nejdéle do druhého dne, což je velmi komfortní záležitost, protože není výjimkou, že na některých místech čekají pacienti na výsledek i týden.

Pokud tedy člověk není na seznamu, který je koordinovaný v rámci všech praktických lékařů v Příbrami, a zasílaný do příbramského nemocničního odběrového centra, odběr mu proveden nebude.

„Není to možné, ani pokud byste se lidé, rozhodli si odběr zaplatit. Pro praktické lékaře je důležité, že mohou otestovat pacienty, kteří byli v kontaktu s nakaženými a sami mají potíže, pacienty po skončení karantény, nebo ty, kteří vykazují příznaky onemocnění a jsou v seznamech prioritní,“ vysvětlil mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

Nejprve se odběry prováděly v červeném stanu, který ještě v ten samý den, kdy byl na parkoviště umístěný, nahradila stavební buňka. Místo je vyznačené navigačním systémem. Vedení nemocnice připomíná veřejnosti, aby na místě dbala pokynů odběrových sester. Pokud veřejnost na místo přijede autem, je nutné, aby přímo před samotným odběrem vypnula motor, aby nedošlo k dalšímu víření vzduchu ventilací vozidla.

„V současné době se snažíme sehnat další odběrové sety. Pokud nám přijde slíbená dodávka, budeme moci v brzké době ve spolupráci se Sujchbo Kamenná navýšit denní kapacitu testů a tím pádem i odběrů,“ věří ředitel nemocnice Stanislav Holobrada.

Personál odběrového místa pracuje tak trochu v polních podmínka, což si veřejnost i praktičtí lékaři uvědomují. „Veliké poděkování za nás praktické lékaře a za naše pacienty tedy směřuje vedení příbramské nemocnice, vedení města Příbram a jmenovitě pak hlavní sestře Ivaně Králíčkové a primáři Petrovi Ježkovi za jejich obětavost a čas. Hasičům a policii za technickou podporu. Největší poděkování ale patří těm, kteří denně i v mrazu stojí v plné zbroji, nejdou ani na WC, nejedí, nepijí a podobně,“ děkuje na závěr Jakub Šedivý.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in