Celkové finanční náklady na projekt snížení energetické náročnosti dobříšské Sportovní haly vyšly dosud na bezmála 50,5 milionu korun. Z toho 15,5 milionu na zateplení činila získaná dotace prostřednictvím Státního fondu životního prostředí.

Sportovní hala v Dobříši, byla postavena v 70. a 80. letech minulého století. Kromě samotné sportovní plochy byla v budově umístěna také posilovna, sauna, ubytovna, restaurace a v posledních letech zde sídlí i Městská knihovna. Od otevření haly se však do budovy, kromě drobných oprav, prakticky neinvestovalo. Její chátrání tak bylo potřeba začít řešit.

S velkou rekonstrukcí sportovní haly se začalo už v roce 2017, kdy byla zahájena 1. etapa projektu snížení energetické náročnosti tohoto místa. Během ní byl vyměněn sportovní povrch, vytvořeno hlediště a vybudovány nové úložné prostory.

„Ve druhé etapě pak došlo v první řadě zateplení pláště budovy, instalovala se nová vzduchotechnika, osvětlení a mimo jiné proběhla také rekonstrukce recepce nebo kotelny. Začátkem letošního února pak byla celková rekonstrukce Sportovní haly dokončena,“ řekl dobříšský místostarosta Tomáš Vokurka.

Dobříšská hala je nyní plně využitelná pro všechny druhy halových sportů. Umožňuje hraní zejména míčových her všeho druhu, ale také se v ní dá hrát tenis, nebo umožní trénink také gymnastům, příznivcům aerobiku či bojových sportů. „Zachována byla samozřejmě i možnost rozdělení prostoru na tři menší individuální hřiště, což ocení například školy při pořádání žákovských turnajů,“ připomíná dobříšský místostarosta.

Nyní když v rámci rozvolnění vládních opatření se do haly vrací i první sportovci a návštěvníci. Ti si na první pohled všimnou, že také vstup budovy byl radikálně změněn. Byly například instalovány moderní automatické dveře a celkově se zvětšil samotný prostor foyer. Rekonstrukcí a obnovou prostor prošla také samotná recepce.

Oprav se dočkala také restaurace, která je součástí haly, přestože se s touto investicí původně nepočítalo. „To byla podle mě promarněná šance. Prostory restaurace byly sice o něco zmenšeny, ale udělala se tady nová podlaha, podhledy, instalovala se nová vzduchotechnika, osvětlení a samozřejmě, tak jako po celé budově, byla provedena nová výmalba. Kompletní rekonstrukcí prošly také toalety. Jsem přesvědčený, že takto v komplexu s ostatními razantními změnami ve sportovní hale dávají všechny opravy smysl,“ dodal Vokurka.

Město ale ještě čekají v hale další drobné úpravy. V plánu je během června až července instalovat v prostoru hlavní haly ještě novou horolezeckou stěnu. „V rámci veřejné zakázky už byl vybrán dodavatel a celková cena stěny i s montáží se pohybuje okolo půl milionu korun. Doufáme, že tím uděláme radost dalším sportovcům,“ prozradil Tomáš Vokurka s tím, že také ještě dojde přesunutí posilovny od prostor bývalé ubytovny.