Jak uvedla mluvčí dobříšské radnice Denisa Havlíčková, akce začne přednáškou významného českého historika a odborníka na dějiny fotografie doktora Libora Jůna z Národního muzea v Praze. "Přednáška bude spojena s ukázkami vzácných historických snímků z fondů národního muzea," pozvala Havlíčková.

Poté budou následovat komentované prohlídky s průvodci v dobových kostýmech. "Akce u hájovny Obora je veřejná s volným vstupem, v případě muzejní noci bude vstupné dobrovolné. Počítá se pochopitelně i s akcemi pro děti a s možností občerstvení," doplnila mluvčí.

Před rodným domem Josefa Balabána začne vzpomínková slavnost v 16 hodin. Akce se zúčastní představitelé ministerstva obrany, Armády ČR a dalších čestných hostů. Nebudou chybět ukázka bojové techniky 13. dělostřeleckého pluku.

Večerní program v budově Muzea města Dobříše na Mírovém náměstí. Zahájí přednáška v 18 hodin. Od 19 hodin budou následovat komentované prohlídky s průvodci v dobových kostýmech. Děti se mohou těšit na hádací a hledací hry.

Kdo byli Tři králové?

Tři králové (celým názvem Svatí tři králové) byl název daný gestapem zpravodajsko-sabotážní skupině Obrany národa tvořené Josefem Balabánem, Josefem Mašínem a  Václavem Morávkem. Sama skupina se nikterak oficiálně neoznačovala, sami o sobě mluvili jako o třech mušketýrech. Skupina se zaměřovala na sběr zpravodajských informací, přípravu a provádění sabotážních a diverzních akcí. Zároveň se podílela na udržování spojení s československou exilovou reprezentací.

Josef Balabán byl zatřen na jaře roku 1941. Po zatčení byl vyslýchán a přestože byl vyšetřovateli mučen, nepodlehl, nic nevyzradil a díky dezinformacím získal čas pro Mašína a Morávka. Josef Balabán po nástupu Reinharda Heydricha odsouzen stanným soudem k trestu smrti. Dne 3. října roku 1941 byl v jízdárně kasáren bývalého dělostřeleckého pluku v Praze-Ruzyni popraven.

Zdroj: Wikipedie