Náměstí Komenského v Dobříši je jedno z nejfrekventovanějších míst, kudy denně projde přes tisícovku školáků a další stovky obyvatel a návštěvníků města. Prostor tedy dlouho volal po své rekonstrukci. Při projektování záměru se například myslelo i na rozvody pro pohodlné připojení na elektriku, které budou sloužit při pořádání regionálních trhů, koncertů a jiných kulturních akcí či veřejných shromáždění. Prostranství posléze získalo nové osvětlení, dlažbu a také lavičky.

„Na ploše náměstí, kde bylo dříve parkoviště, vzniklo nové klidové místo. Nechali jsme odstranit staré stromy a další zeleň a odtěžily se svrchní vrstvy různé dlažby, asfaltů a obrub. Stavbaři tady museli jít hluboko pod povrch a obnažit všechny inženýrské sítě. Nalezen byl tak například velký betonový kolektor uprostřed plochy náměstí, který bylo nutné z velké části odstranit. Demontovalo se i staré veřejné osvětlení,“ upřesnil k pracím místostarosta Tomáš Vokurka.

Městys Jince testuje kompostovací kontejner.
Co s kuchyňským odpadem? V Jincích testují speciální kompostovací zařízení

V Dobříši jako první v České republice použili novou metodu pro podporu kořenových systémů u stromů vysazených v městském prostředí. „V podloží se pro kořeny předem vytvořil dostatečný prostor, aby nové stromy byly v co nejvyšší možné míře zásobovány dešťovou vodou, která spadne přímo na plochu náměstí. V podstatě se díky vybudovanému technologického mostu a propojení jednotlivých výsadbových míst umožní prokořenění stromů pod téměř celým náměstím a tím jejich lepšímu růstu,“ upřesnil odborník přes výsadbu Ladislav Kejha, který byl u sázení přítomen.

Na náměstí by tak na jaře mělo rozkvést dvouřadé stromořadí třešně ptačí. Jde o dřevinu nenáročnou na půdní podmínky, která snáší dobře přímé slunce a nevadí jí silný mráz či vítr. Klidové zákoutí s lavičkami doplní koruny břestovce západního s podsadbou rostlin v rabátkách. „Podél prodejny Coop je pak navržena jednořadá alej jasanu úzkolistého s jemnou stavbou koruny a výrazným podzimním zbarvením. Před vstupem do nákupního centra budou doplněny stávající javory polní – babyky,“ doplnil vedoucí odboru místního rozvoje Martin Švarc s tím, že jako dominanta bude před budovou pošty vysazena lípa stříbrná.

Dělostřelecký pluk z jineckých kasáren daroval krev.
Jinečtí dělostřelci už dva roky darují krev. Letos to bylo přes šedesát litrů

V rámci finálních úpravy se na náměstí také vrátí památník obětem 1. světové války, který na něm původně stál. Stavební práce byly zahájeny letos na jaře a úplně hotovo by mělo být do poloviny příštího měsíce. Slavnostní otevření je naplánováno na začátek příštího roku.

Rekonstrukce náměstí Komenského vyjde zhruba na 34 milionů korun včetně daně. Součástí předmětu dodávky je také povýsadbová péče o stromy po dobu následujících pěti let.