„O tom, že potřebuje celé Mírové náměstí opravit jako sůl, nikdo nepochybuje. Vždyť se stačí podívat, jak se ta dlážděná silnice vlní. V případě Komenského bych i rekonstrukci oželel, tam to tak hrozné není,“ řekl Václav Hart z Dobříše.

Prvotním nápadem byla obří rekonstrukce centra, tedy Mírového náměstí a okolí včetně Komenského náměstí. Smělé plány radnice by vyšly přibližně na 100 milionů korun. Projekt má už město zpracovaný několik let. Vítězný návrh předpokládal zklidnění celého prostoru, myslel především na chodce, auta by parkovala na okrajích.

Po nástupu nového vedení kraje se ale výrazně snížilo množství peněz určených na revitalizace náměstí. Navíc se dobříšské radnici nepodařilo dohodnout se s krajem na opravě krajské silnice, která náměstím prochází. Radnice se tedy musela přizpůsobit novým podmínkám a zkusit začít rozdělením projektu na menší části, ani ty však nyní nebude moci zrealizovat.

„Rozhodli jsme se pro postupné úpravy. Toto je jediná plocha, kterou lze vyjmout z celkové rekonstrukce,“ uvedl starosta Dobříše Jaroslav Melša. Úprava Komenského náměstí byla totiž součástí celkové rekonstrukce. Náklady na opravu představují přibližně 24 milionů korun. Jenže po změnách při udělování dotací, které kraj zavedl, by Dobříš získala z Evropské unie jen 14 milionů korun a zbytek by musela doplatit. Podle starosty Jaroslava Melši na to ale město nemá peníze a nechce se zadlužovat.

Komenského náměstí by podle projektu dostalo nový povrch komunikací, úpravy by se dočkala také zeleň, veřejné osvětlení či mobiliář. Zásahy potřebují i inženýrské sítě a sklepní prostory domů, do kterých prosakuje voda.

Deset milionů korun na opravu náměstí je celkem veliká částka i pro město velikosti Dobříše. Podílí se totiž i na dalších investičních akcích, mezi které patří například rekonstrukce čističky odpadních vod nebo rozšiřování kapacity městských školek. Projekty na zlepšení stavu dobříšského centra jsou nyní pozastavené, vedení města se pokusí sehnat peníze jinde.