Kolegům z dobrovolné jednotky předali příbramští profesionální hasiči sadu pro vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Sami už hydraulické vyprošťovací zařízení Lukas pro záchranné práce u dopravních nehod nepotřebují, protože přednedávnem převzali nové vybavení. Dosud sloužící hydraulické nůžky a rozpínáky staršího typu ale pomáhají dál; uplatnění nacházejí u dobrovolných sborů.

I jejich vybrané jednotky vysílá operační středisko zásahům u bouraček – a tak je zaručeno, že souprava, jejíž zůstatková hodnota se stále blíží čtvrt milionu korun, nadále bude aktivně sloužit. S nově získaným vybavením budou pro jednotku z Březových Hor takovéto výjezdy nyní častější.

Ne náhodou získal hydraulickou sadu právě tento dobrovolný sbor, připomněl ředitel příbramského územního odboru profesionálních hasičů Tomáš Horvát. „Jeho jednotka je velmi aktivní v rámci celého Středočeského kraje a jeho poplachového plánu jednotek požární ochrany,“ ocenil.

Zdůraznil také, že jestliže darované vybavení dále zvýší akceschopnost jednotky, pomůže to k zajištění většího bezpečí občanů Příbrami i v okolí města. „Ve výsledku jsou to v podstatě spojené nádoby, neboť si tak vlastně zajišťujeme i lepší efektivitu společných zásahů,“ poznamenal ředitel Horvát.

Ocenil současně spolupráci s radnicemi, od nichž profesionální hasiči získávají i příspěvky na své vybavení. „Pokud disponujeme dostatečnými finančními prostředky, například i z mimorozpočtových zdrojů, kterými jsou třeba i příspěvky obcí na zajištění požární ochrany jednotkám Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, pak jsme schopni starší dosud používanou techniku a věcné prostředky převést na dobrovolné jednotky obcí, kde dál plní svoji funkci při ochraně života a zdraví našich spoluobčanů,“ konstatoval.

Předaná vyprošťovací sada hydraulické nůžky, hydraulický rozpínací nástroj, hydraulický rozpínací válec, hydraulická motorová jednotka, ruční pohonná jednotka, hydraulické hadice