Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za pacienty v nemocnici bude chodit dvacet dobrovolníků

Příbram - Je všeobecně známé, že v uzdravování pomáhá psychická pohoda. Pobyt v nemocnici bývá často pro člověka skličující. A právě proti samotě a smutku na lůžku při hospitalizaci může pacientovi výrazně pomáhat přítomnost pracovníka dobrovolnického centra.

7.4.2010 1
SDÍLEJ:

Studentka gymnázia pacientovi pomáhá překonat nemocniční stres tím, že si s ním popovídá.Foto: Oblastní nemocnice Příbram

Nemocnice zaškolí další dobrovolníky

Tuto službu pacientům už třetím rokem poskytuje i Oblastní nemocnice v Příbrami. Dobrovolnické centrum, které spadá pod příbramskou nemocnici, chce vyškolit další dobrovolníky, brzy jich prý bude dvacet.

„Hlavním přínosem dobrovolníka na oddělení je zlepšit psychickou pohodu pacienta a zpříjemnit mu chvíle strávené v nemocnici. Příbramští dobrovolníci zpestřují pacientům volný čas například čtením tisku nebo knížek, hraním společenských her, při hezkém počasí doprovodem na vycházku nebo zapojením skupiny pacientů v rámci takzvaných výtvarných dílen,“ přiblížil ředitel nemocnice Stanislav Holobrada.

Dobrovolnické centrum navázalo také spolupráci s centrem Fakultní nemocnice v Praze-Motole. Motolští dobrovolníci mají zanedlouho vyškolit ty příbramské v technice Trénování paměti. To podle Stanislava Holobrady patří mezi efektivní nástroje ke zvýšení soběstačnosti a prodloužení nezávislosti seniorů a mimo jiné také k okamžitému zvýšení sebevědomí a sebehodnocení.

V Příbrami nyní dobrovolníci docházejí za pacienty především na oddělení lůžek následné péče a na neurologii. Brzy dobrovolníkům přibude i oddělení lůžek ošetřovatelské péče.

Plánem je i pomoc v domácím prostředí

Do budoucna oblastní nemocnice zvažuje zapojení dobrovolníků při pomoci vybraným pacientům po propuštění do domácího léčení. „Dobrovolník by pak mohl pomáhat handicapovaným či dočasně pohybově omezeným pacientům při doprovodu k lékaři, na nákup, na procházku a podobně,“ upřesnil ředitel s tím, že dobrovolnictví není jediným příkladem toho, jaký důraz na vztah a komunikaci s pacienty nemocnice klade.

„Zajímají nás i mezilidské vztahy na pracovištích a vstřícnost komunikace odborného personálu s našimi pacienty a jejich blízkými,“ pokračoval Stanislav Holobrada. Nemocnice se podle slov ředitele snaží v tématech komunikace svým zaměstnancům pomáhat a podporovat je různými semináři. V zimních měsících se konaly dva semináře. Zúčastnili se jich pracovníci nového týmu komplexu centrálních operačních sálů.

Semináře byly zaměřené na vztahy mezi personálem uvnitř nového kolektivu a také na vzájemnou spolupráci. „V březnu se uskutečnil další dvoudenní seminář pro nový kolektiv akutního příjmu pacientů, a to na téma vzájemná komunikace personálu a komunikace s pacienty. Součástí interaktivního semináře bylo i přehrávání modelových situací s modelovými pacienty i jejich doprovodem,“ uvedl Stanislav Holobrada.

V květnu čeká příbramskou nemocnici další vlna anketního průzkumu Kvalita očima pacientů. „V tomto průzkumu, který nemocnice využívá také již několik let, dosahujeme velice dobrých výsledků, a to i ve srovnání se zařízeními, které jsou přímo řízeny ministerstvem zdravotnictví,“ podotkl ředitel Stanislav Holobrada.

Autor: Markéta Lišková

7.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Za svou celoživotní práci pro skauting získal Merkur v roce 2003 skautské vyznamenání Řád stříbrného vlka a v letošním roce dokonce Řád sv. Řehoře Velikého, který mu udělil papež František.
4

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek. A podle informací Deníku byla řeč i o tom, že si své postoje nebudou vzkazovat přes média.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Volby na Příbramsku: volit jde i při závodu

Příbvramsko /INFOGRAFIKA/ - Desetitisíce voličů během několika hodin zamíří do volebních místností. Volby odstartují ve 14 hodin ve 228 volebních okr-scích v celém příbramském okrese a své kandidáty do Parlamentu ČR v nich bude volit přes 90 000 voličů.

Jan Tománek zakončil závodem v Poreči velmi úspěšnou sezonu

Poreč – V neděli absolvoval handicapovaný sportovec Jan Tománek poslední plánovaný závod své letošní, veleúspěšné sportovní sezony, během které se stal mistrem světa v 70.3 Ironmanu nebo dokončil legendární Vasaloppet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení