Lidé si už speciálně vybavených policejních dodávek mohli všimnout u některých zásahů. Například při nedávném zátahu na nelegální cizince v Příbrami. Auto totiž kromě mnohého slouží i jako mobilní kancelář pro kontakt mezi policisty a lidmi.

Autu se říká mobilní kontaktní a koordinační centrum. A do téhle drahé kanceláře mohou lidé v případě hrozby nebezpečí nebo kalamity přijít pro radu a pomoc. V celé republice je 76 takovýchto dodávkových vozů.

„Mobilní centra mohou na určitém místě působit dlouhodobě, ale i se podle potřeby přesouvat. Vůz je vybaven takovou informační technologií, aby došlo k efektivnější komunikaci s operačními středisky, centrálními databázemi i mezi sebou navzájem,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Uvnitř vozu je také kontejner první pomoci a záchrany, osvětlovací zařízení, magnetofon, přístřešek včetně skládacích židlí a stolku, zásobník pitné vody, elektrocentrála, LED informační tabule, mobilní telefon, vymezovací kužely a podobně. Pohon vozidla 4x4 pomáhá překonat členitý terén, a to i v nepříznivých klimatických podmínkách. Tato centra jsou v nepřetržité pohotovosti, ale jsou využívána i při běžném výkonu služby.