Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dodávky pitné vody z úpravny v Kosově Hoře ohrozilo sucho

Sedlčansko /ROZHOVOR/ – Některé obce na Sedlčansku bojují už dlouho s kvalitou pitné vody, kde se na několika místech objevil arzen, dusičnany i radon. Jak to v současné době vypadá s kvalitou pitné vody, odpoví Kristina Blaszczyková, mluvčí 1. SčV.

13.8.2014 AKTUALIZOVÁNO 13.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Drahomír Štulíř

Jak vypadá na Sedlčansku v současné době kvalita vody z vodovodního řadu?
Kvalita dodávané vody ve většině obcí na Sedlčansku je velmi dobrá a splňuje požadavky platných právních předpisů.

Znamená to tedy, že v regionu aktuální problémy s nadlimitním obsahem některých látek – arsenu, dusičnanů, radonu či dalších prvků nejsou?
Ale ano, existují. Ale potíže s nadlimitním obsahem vybraných látek evidujeme pouze v dlouhodobě problematických lokalitách, kde se obcím prozatím nepodařilo zajistit finanční prostředky na technické řešení potíží. Jedná se například o dlouhodobě zvýšené koncentrace dusičnanů ve vodě dodávané v obci Osečany či zvýšené koncentrace arsenu v osadě Mezihoří na Petrovicku. V obci Osečany se v současné době aktualizuje původní dokumentace a hledá se optimální technické a ekonomické řešení úpravy vody. V osadě Mezihoří bylo již v minulosti rozhodnuto o tom, že není technicky ani ekonomicky schůdné zajistit vyhovující kvalitu dodávané vody a vodovod bude proto rekolaudován a bude sloužit jen jako vodovod pro dodávku vody nepitné. K zásadnímu zlepšení kvality dodávané vody by mělo dojít v obci Jesenice, kde by měl být do konce srpna zprovozněn nový filtr na účinné odstraňování manganu.

Jaké opravy na Sedlčansku uskutečníte nebo plánujete?
Například v ulici Lidická v Sedlčanech vodohospodáři 1. SčV, a.s., zrealizovali výměnu úsekových šoupat, které slouží k odstávkám jednotlivých úseků vodovodních řadů v případě havárií či jiných činností. Na vodojemu Nový, který slouží jako zásobárna pitné vody z úpravny vody Solopysky, byla z důvodu stáří a snížené funkčnosti provedena nezbytná výměna čerpadla. Na čistírně odpadních vod v Sedlčanech byl instalován nový program sloužící pro řízení čistírny a pro přenos dat. Program napojený na centrální 24hodinový dispečink umožňuje nepřetržité sledování činností čističky a umožňuje tak okamžitě odhalit případné poruchy a předejít možné havárii. V současné době se vyměňuje zastaralá kanalizační přípojka pro sedlčanskou polikliniku a jsou prováděny průběžné preventivní kontroly na vodovodní a kanalizační síti. Investorem těchto akcí je město Sedlčany.

Jak vidíte letošní léto z hlediska spotřeby vody, jejího nedostatku, problémů z důvodů přívalových dešťů atd.?
Akutní nedostatek vody jsme zatím v žádné z provozovaných obcí na Sedlčansku nezaznamenali a nemuselo tak být přistoupeno k mimořádným regulačním opatřením. Asi nejvíce byla suchem ohrožena výroba vody pro město Sedlčany na úpravně vod Kosova Hora, kdy v horkých dnech bez deště bylo v toku Mastník velmi málo vody. Situace však nebyla nakonec nijak kritická a dešťové srážky v posledních dnech množství vody v toku zvýšily. Pokud jde o přívalové deště, tak ty se Sedlčansku letos zatím vyhýbají.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

13.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení