„Nechtěl bych do domova důchodců ani za nic. Až nebudu schopný, věřím, že se o mě děti postarají,“ řekl Eduard. Rodina, která odmítá dát starouška do domova seniorů a potřebuje vykonávat své povolání naplno, se musí připravit na nemalé měsíční výdaje. V případě, že o seniora pečuje u něj doma osobní asistentka osm hodin denně, vychází platba zhruba na šestnáct tisíc měsíčně. To je myšleno bez víkendů a svátků.
„Účtujeme si přibližně stokorunu na hodinu. Lidé ale většinou nemají tolik peněz, aby zaplatili celodenní péči, a tak nás nejčastěji využívají na dvě hodiny denně,“ řekla vrchní sestra ošetřovatelské služby Farní charity Starý Knín Marie Bouchalová.
Podle státního průzkumu domácí péči pro seniory upřednostňují pouze dvě třetiny obyvatelstva. Víc než polovina obcí pečovatelskou službu zavedenou nemá. Obce prosazují spíše ústavní péči.
Farní charita Starý Knín na Příbramsku zajišťuje péči o 400 starých lidí přímo v jejich domově a spolupracuje s dvanácti obcemi ve Středočeském kraji.
Domov důchodců přijde ve srovnání s domácí péčí asi na polovinu peněz. „Jednolůžkový pokoj u nás stojí asi sedm a půl tisíce. V ceně je zahrnutá strava a zdravotní péče,“ sdělila Věra Kořánová, vrchní sestra v Domově důchodců Březové Hory, který patří pod Pečovatelskou službu Příbram. Za každou službu navíc si ale klienti domova musí připlácet. Cesta k lékaři vyjde podle kilometrů zhruba na osmdesát korun.
„Stává se, že penze klienta nedosáhne potřebné výše, a tak zbytek doplácí rodina. Někdy ale ani ta nemá peníze. Na takové případy máme peníze od města. Rezervy hradíme z rozpočtu. Přece člověka nevyhodíme na ulici,“ dodala Věra Kořánová.