Blíží se Štědrý den. Sháníme dárky pro své děti, abychom jim splnili alespoň některá přání a vykouzlili jim tak spokojený úsměv na tváři. Mnohé z nás napadá, jak asi prožívají tento den děti v dětském domově.
„Možná se budete divit, ale velice intenzivně. Lidé si myslí, že jsou děti smutné a nešťastné. To ale není pravda. Ke smutku nemají příležitost. Letos u nás na svátky zůstane dvanáct dětí, ostatních jedenatřicet odjede k příbuzným. Podařilo se nám s rodinami navázat kontakty, takže většina dětí odjede. Navíc tu máme nového dvouletého chlapečka, tak mu všichni pomáhají,“ říká ředitelka Dětského domova v Solenicích Olga Vernerová. Děti, které tu zůstanou, nemají od rána na smutek čas. Některé ke svým rodinám ani odjet nechtějí. Jsou zkrátka v domově zvyklé a cítí se tu mezi svými. Dodržují různé vánoční tradice, jako je lití olova, nechybí ani odpolední procházka a večeři si každoročně připravují samy.
„Kapra ale neděláme. Nemáme v dosahu lékaře, kdyby někomu zaskočila kost,“ usmívá se Olga Vernerová. „Každý rok děti píší Ježíškovi a my se snažíme, aby nikdo nebyl zklamaný. Na Štědrý večer je u nás veselo. Ukazujeme si dárky, chlubíme se jeden druhému,“ zavzpomínala.
Před lety to prý s dárky tak veselé nebylo. Podle předpisů neměly děti, které trávily svátky mimo domov, na dárek nárok.
„S dětmi, které se po svátcích vrátí, děláme druhý Štědrý večer se vším, co k němu patří. Díky hodným sponzorům, kterých je hodně, nestrádáme. Dostali jsme počítače, oblečení a hračky a na účet nějaké peníze,“ pochválila ředitelka Dětského domova v Solenicích Olga Vernerová