ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE
Co se týče možnosti omezení kontaktu mezi jednotlivými osobami, aby se zabránilo šíření případné nákazy, tak je na tom příbramský domov poměrně dobře.
„Máme 58 lůžek na jedno nebo dvoulůžkových pokojích, takže v tomhle směru jsme na tom dobře. Tak jsme omezili veškeré společenské aktivity. Naši zaměstnanci nyní se seniory pracují individuálně v aktivizačních programech či maximálně po dvou, což je třeba v případě bohoslužeb, nicméně jistá frustrace je už patrná, to nebudu zastírat,“ řekl k současné situaci ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram Tomáš Cipra.
Nicméně, že Centrum nedisponuje úplně odděleným prostorem, kam by možné umístit například odděleně několik lidí v karanténě. Vedení domova je v kontaktu s metodikem Středočeského kraje a čeká ještě na podrobnější informace pro tyto možné případy.
Domovy se tak seniorům snaží zajistit kontakty s rodinami nejrůznějšími způsoby. „Pořádáme s rodinnými příslušníky videohovory přes tablet, tak aby se naši klienti aspoň takto mohli vidět se svými rodinami. Zájem je o tuto službu velký z obou stran,“ přiblížil možnosti, jak zajistit kontakt s blízkými říká ředitel příbramského domova.
Domov také zařizuje pro své obyvatele centralizované nákupy. Pracovníci domova vždy sestaví seznam, co lidé potřebují a dojedou jim vše nakoupit. Také rodiny se snaží seniorům pomoci a na recepci si nechávají potraviny a další věci, o které si řeknou například telefonicky.
Denní provoz příbramského domova navíc v těchto dnech komplikuje poměrně vysoká nemocnost personálu. Nicméně zatím se daří stále pracovat na základě směn. „Prakticky toto řešíme každý týden naplánováním směn, ale máme zpracovaný i krizový plán pro případ, že by došlo k přísnějším karanténním opatřením, kdy je vytipováno čtrnáct zaměstnanců, kteří by s našimi klienty byli v karanténě a prakticky by v tom zařízení pobývali po tu dobu trvale,“ vysvětlil další opatření příbramského domova Tomáš Cipra. Také v ostatních provozech příbramského Centra sociálních a zdravotních služeb je kontakt klientů a personálu omezený na nejnutnější potřebu.
Podobná situace je i v dalších zařízení pro seniory na Příbramsku, které zřizuje Středočeský kraj. Podle vedení je zatím dobrá situace v Domově seniorů Dobříš. „Všichni jsme v pořádku, všichni jsme zdraví včetně personálu a nic mimořádného se neděje,“ konstatovala ředitelka domova Marie Doležalová.
V Centru Rožmitál pod Třemšínem, které je také zřizováno Středočeským krajem byl v úterý 10. března jmenovaný krizový štáb pro případ vzniku karantény zařízení a jiných krizových situací. „Fungujeme ve standardním režimu, platí zákaz návštěv a v současné době připravuje krizový plán,“ uvedl ředitel centra Luboš Halenkovský.