Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doprava nejen po městě je pro postižené lidi velký problém

Příbram/ Bezbariérové autobusy se do vsí dostanou jen nepravidelně a taxislužba je příliš drahá. Postižení lidé tak mají mnohdy spoustu starostí, jak se dostat například k lékaři.

3.10.2008
SDÍLEJ:

Handicapovaní lidé si mohou v kteroukoli hodinu objednat odvozFoto: Zbyšek Seifert

Na Příbramsku je velké množství lidí s omezenou pohyblivostí. Dostat se například k lékaři či vyřídit potřebné záležitosti na úřadech pro ně bývá velký problém. Řešila ho i důchodkyně z Bohutína. Je upoutaná na invalidní vozík. Přes relativně malou vzdálenost obce od Příbrami si s cestováním nevěděla rady.
Pravidelná linka městské hromadné dopravy, na které jezdí bezbariérové autobusy, má trasu pouze po Příbrami. Speciální autobusy s nástupními plošinami pro vozíčkáře a matky s kočárky, které jsou pro důchodkyni na vozíčku jedinou možností využití hromadné dopravy, jezdí sice i na jiných linkách, avšak nepravidelně, a proto se na ně nedá spoléhat. Pokud tedy postižený člověk nemá možnost vlastního odvozu, musí si zavolat taxi, které ovšem vyjde velice draze.
Novou možností je pro lidi s trvalou či dočasnou omezenou pohyblivostí služba Handy Asistent Regionálního centra pomoci a mobility sídlícího v areálu bývalé osmé základní školy. Od 11. srpna si mohou postižení na Příbramsku kdykoli zavolat vůz a objednat si odvoz kamkoli za sazbu 9 korun za ujetý kilometr. Společnost Car Club, která podobná nezisková centra zřizuje, zavedla ve Středočeském kraji již tři takováto auta dopravní obslužnosti pro handicapované.
„V podstatě se jedná o celkovou asistenční pomoc od řidiče. Dopravíme postiženého k doktorovi, na nákupy, za kulturou, děti do školy a pomůžeme klientovi třeba s vyzvednutím receptů v lékárně,“ přiblížil možnosti služby řidič speciálního vozu Jiří Weikert. Pomoc je možná nejen úředně uznaným zdravotně postiženým lidem, ale všem se sníženou pohyblivostí. Služeb tedy mohou využít i například pacienti, kterým nebyla nemocnicí poskytnuta na převoz sanitka, osoby s úrazy končetin a podobně.
„Nízká sazba za služby by samozřejmě nepokryla všechny náklady spojené s provozem, naštěstí využíváme pomoci mnoha sponzorů, kteří nám poskytli vozidlo či hradí část výdajů,“ řekl Jiří Weikert.
„Bohužel, o této možnosti dopravní obslužnosti pro nepohyblivé osoby není mezi veřejností ještě dostatečné povědomí a mnozí mají informace nesprávné, například, že potřebují průkazku ZTP, což pravda není,“ řekla pracovnice centra Vladimíra Zeisková.
Regionální centrum pomoci a mobility provozuje i další zajímavé projekty pro postižené lidi, jako například pomoc při hledání zaměstnání či zprostředkování koupě vozu, speciálně upraveného pro lidi s handicapem.
„V jednom případě jsem vezl paní na vyšetření do nemocnice do Prahy a zpět. Kdyby využila klasické taxi, tak ji to vyjde daleko dráž a navíc by jí řidič asi nebyl ochoten nabídnout pomoc i uvnitř,“ dodal řidič Jiří Weikert.

Autor: Zbyšek Seifert

3.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení