Od loňského léta uplynulo několik měsíců, ale na poslední dovolenou Jiřina Supová z Příbrami nezapomene ještě dlouho. „Asi se nám to už nikdy nepodaří, ale loni byla dovolená daleko levnější než kdy předtím, tak jsme vzali do Bulharska všech pět dětí,“ vzpomíná na zřejmě prý poslední dovolenou Jiřina. V té době si takovou dovolenou její rodina mohla dovolit díky silné koruně. Cestovní kanceláře si jen mnuly ruce.
Letos se ale karta obrací. Brzy na trh s dovolenými dopadne propad kurzu koruny a ceny vyletí nahoru. Čekání na lepší kurz se asi nevyplatí. Podle analytiků bude koruna v nejbližších týdnech zřejmě dále oslabovat. Posílení očekávají až po prázdninách.
„Jestli to takhle půjde s kurzem dál, budeme muset od 1. března zvednout ceny alespoň o 15 procent. Zatím ale máme původní ceny, které platí do konce února,“ říká Petr Rožec z příbramské pobočky CK Fischer. Podle něj je právě teď ta nejvhodnější doba k nákupu. „Výhodou u nás jsou do konce měsíce nejnižší možné zálohy na poukázku,“ láká zákazníky Petr Rožec.
Příbramská pobočka CK Alex čerta na zeď malovat nechce. Nyní prý klienti nakupují levněji než před rokem. Ale pouze v případě, že euro bude v letní sezoně nad 29 korun za euro, může se stát, že při průměrné ceně zájezdu 15 tisíc na dospělou osobu stoupne cena o 5 procent z ceny zájezdu. „Stále to ale bude srovnatelná cena s loňskou,“ nevidí situaci tak černě Šárka Drechslerová z příbramské pobočky CK Alex, která honem rychle zdražování nechystá.
„Nechceme klientům zbytečně účtovat něco, co by v budoucnu nemuselo být nutné. Počkáme na aktuální situaci před odletem. V případě, že by se nepotvrdily černé předpovědi eura za 32 korun a zůstaly na dnešní hladině, mělo by se zdražit pouze o několik stovek na osobu, nebudou to tisíce,“ doplnila Šárka Drechslerová.
Námi oslovené pobočky se shodují, že lidé z Příbramska nejraději cestují do Turecka, Egypta, na Mallorcu a Ibizu, a to nejraději kvůli pobytu u moře.
Vzdálenější exotická místa nejsou zatím tolik vyhledávaným artiklem.