„Jestli se vůbec někam s manželem společně dostaneme, pojedeme pod stan a budeme se věnovat turistice. Na zahraniční dovolenou nemáme a snad bychom o to ani nestáli," prozradila Deníku Eva z Příbrami.

Podobné debaty o strávení dovolené se teď zřejmě vedou v mnoha domácnostech. Znáte to. Buď nejsou peníze, nebo si vzhledem k zaměstnání termín dovolené nemůžete s partnerem sladit.

Asi proto není divu, že cestovní kanceláře zrovna radostí nejásají. „Zájem není takový, jako loni. Na lidi dopadá krize, a to nejen v Příbrami," říká Šárka Drechslerová z příbramské pobočky cestovní kanceláře Alex.

Vyloženě na dračku nejdou zájezdy ani v jiných cestovkách. „Lidé hodně vyčkávají až na poslední chvíli a stejné to bude zřejmě i letos," míní pracovnice příbramské cestovní kanceláře Turismo.

ANKETA: Kde letos strávíte dovolenou?

close Hedvika Němečková. zoom_in

Hedvika Němečková,
Rožmitál

"Na Mácháč, kdysi jsem tam byla, ale ještě bez dětí. No a pak už mě čeká jenom práce."

close David Trokšiar. zoom_in

David Trokšiar, Příbram

"Ještě nemám představu, kam pojedu na dovolenou. Táhne mě to někam na sever. Ale tady vyrazím nejspíš někam na motorce."

close Eva Karasová. zoom_in

Eva Karasová, Příbram

"Chystáme se do Chorvatska, už jsme tam byli víckrát, je tam pěkně. Také určitě pojedeme s dětmi v Čechách na nějaký výlet."

close Zdeněk Karnoš. zoom_in

Zdeněk Karnoš, Příbram

"Pojedeme s klukama do Monaka udělat francouzskej trip, jednou jsem tam byl se školou. Jinak tady asi vyrazím s přítelkyní na Šumavu."

close Jakub Jezbera. zoom_in

Jakub Jezbera, Příbram

"Nevím, asi pojedu někam do Chorvatska, ale rozhodnu se až na poslední chvíli. Možná vyrazím i tady u nás někam na výlet."

close Richard Rak. zoom_in

Richard Rak, Příbram

"Pojedu do Chorvatska, už jsem tam byl asi pětkrát. Pak pojedu možná na Moravu někam na rybník."

Na dovolenou pojede ani ne polovina lidí

Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Médea Research. Tři pětiny zamýšlejí za dovolenou utratit částku od 5000 do 20.000 korun. Necelá třetina chce využít služeb cestovní kanceláře. Letní dovolenou má letos v plánu 45 procent lidí, 46 procent uvedlo, že se nikam nechystají, devět procent ještě neví. Z dotázaných, kteří si volno dopřejí, si na ni 40 procent vyčlenilo týden, téměř padesát procent si naplánovalo dva týdny. Tři a více týdnů si dopřeje jen osm procent lidí. Většina chce dovolenou strávit v zahraničí, tuto možnost uvedlo 53 procent účastníků průzkumu. Nejčastěji zamýšlejí odjet do některé evropské země, šest procent míří mimo Evropu. Celkem 43 procent lidí se bude rekreovat v Česku, čtyři procenta se zatím nerozhodla. Třetina lidí chce využít služeb cestovních kanceláří, více než polovina z nich má v úmyslu nákup zájezdu na poslední chvíli, takzvaný last minute. Podle agentury bylo loni naopak více těch, kteří kupovali zájezdy s předstihem. Telefonického dotazování, které se uskutečnilo od 23. do 25. dubna, se zúčastnilo 507 lidí nad 18 let. (čtk)