Závod byl rozložen do dvou dnů. Už od pátečního časného rána se k Přehradě hrnuly děti, které zasáhly do bojů jako první, v rámci závodu školních posádek. Těch bylo celkem devatenáct, zatímco minulý rok jich bylo jen třináct. „S účastí jsme byli velmi spokojení, přihlásil se dokonce i jeden tým z Prahy,“ říká jeden z pořadatelů závodu Ivo Kuchař.

Zazávodit si do Sedlčan přijela totiž i posádka z Modřan. „Děti byly ze závodů nadšené. Bylo sice znát, že mnoho z nich drží pádlo v ruce poprvé, ale i přes to si žáci pádlování užívají, prozradila třídní učitelka osmé třídy ze základní školy T. G. Masaryka, Barbora Schülerová. Její tým Modřanské homole skončil v kategorii 7. tříd na 4. místě.

Dětí bylo na louce u sedlčanské přehrady opravdu hodně. Ty, na které nevyšla účast na lodi alespoň seděly na břehu a podporovaly zmáčené závodníky. „Propojka, Propojka,“ linulo se davem, když do cíle dorazil finální závod nejprestižnější kategorie devátých tříd. Nejemotivnější částí závodu bylo samotné vyhlášení, kdy nikdo z žáků nevěděl, jak nakonec závody dopadly. Na dětech byla znát nervozita i napětí a každý tým jásal, když se raduje z umístění. Nakonec zlatý pohár vybojovává tým Levná pracovní síla z gymnázia Sedlčany, stříbrnou medaili nakonec získávají Želvy z 1. Základní školy Sedlčany a třetí příčku obsazuje družstvo „Pocem, kam jdeš!“ ze školy Propojení.

Děti si ze závodů odnesly mnoho cen a mimo jiné i krásné poháry.„Celkově jsme se závodem spokojení. Obešel se bez větších komplikací a problémů. Na bezpečnost dětí opět dohlíželi sedlčanští hasiči, kteří nemuseli ošetřovat žádná větší zranění,“ popisuje pořadatel Kuchař průběh závodu.

Pro děti pátkem závod skončil, ale pořadatelům práce zdaleka nekončila. Druhý den na Přehradu zavítali dospělí, aby se utkali v závodě Grand Prix Sedlčany. I v tomto závodě byla účast hojná. Do závodu se totiž přihlásilo 13 týmů z mnoha koutů České republiky.

Dvacetičlenné posádky dračích lodí byly tento rok velmi vyrovnané a konkurence oproti předchozím ročníkům byla velká. Zvlášť semifinále závodu na 200 metrů provázelo velké napětí. V cíli od sebe lodě nakonec všechny dělily pouze setiny. Zvítězil tým s názvem Palm Bitch, druhá je posádka Hanace Dragons Máš hlad? a bronz vybojovává místní firemní družstvo ze Strosu.

Při závodě odpoledním závodě na jeden kilometr byla už na závodnících znát únava. „Kilák bolel, ale zvládly jsme to,“ říká Petra Hochová, která závodila za tým Nepředvídatelní. Na dlouhých tratích zvítězili kanoisté ze Sedlčan. „Pokud se někomu závodění na dračích lodích líbilo, může se přidat. Posádka Průtrž dračen sestavuje například dětský tým, kam se může přihlásit každý,“ řekl Ivo Kuchař.

Denisa Bartůňková