VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dravé ptáky zabíjí auta, k silnicím je táhne hlad

Příbram, Votice - Zima dosahuje svého vrcholu a vysoká vrstva sněhu zhoršuje přístup zvířatům k přirozeným zdrojům potravy. Ledová krusta na sněhu situaci ještě zhoršuje a to větším druhům, jako jsou jeleni nebo srnci.

7.2.2010 3
SDÍLEJ:

Pavel Šedivý z Ochrany fauny ČR se zraněnou kání lesní.Foto: Karel Hutr

O zvěř se také v zimě starají myslivci, kteří zásobují krmelce. Letos mají krmivo levnější, kvůli nízkým cenám zemědělských komodit, klesla cena o třicet procent. Nimrodi i ochranáři nabádají návštěvníky přírody, aby se v ní chovali ohleduplně.

„Zvěř se nyní může zdát krotká, ale při vyrušení odbíhá. Při dlouhotrvající sněhové pokrývce totiž ztrácí zvěř plachost a v horských oblastech sestupuje do údolí a k lidským obydlím, kde hledá potravu,“ uvedl Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.

V této době proto i častěji než jindy vyjíždějí pracovníci Ochrany fauny ČR do terénu pro zraněná zvířata, o která pak pečují ve své stanici ve Voticích. Zaměstnanci stanice jezdí i na Příbramsko, odkud včetně Benešovska a Táborska přivážejí zraněná a jinak handicapovaná zvířata.

„Nyní máme spousty výjezdů. Je hodně sněhu a ve stanici přibývají zranění ptáci ze silnic. Především dravci a sovy totiž hledají u silnic potravu a občas některého z nich srazí je auto,“ řekl Deníku vedoucí stanice při Ochraně fauny ČR Pavel Křížek s tím, že ve stanici tak končí často káňata, poštolky a některé druhy sov. Predátoři totiž zjistili, že u cest se dá najít autem sražená zvířata, ale mnohdy se sami stanou obětí dopravy.

„Naše organizace funguje již jedenáctým rokem, mnoho lidí stále ani v nejmenším netuší, čemu se naše záchranná stanice vlastně věnuje,“ doplnila Lucie Spálenková s tím, že stanice zajišťuje nonstop výjezdovou službu pro zraněné volně žijící živočichy na území pověřených úřadů Votice, Sedlčany, Dobříš, Příbram, Tábor, Soběslav, částečně Benešov.

Za tu dobu prošly stanicí tisíce zvířat. Jen v loňském roce to bylo 664 volně žijících živočichů, z toho z Příbramska 319. „Prioritním úkolem je pro nás léčba a následná rehabilitace zraněných živočichů, umělý odchov osiřelých mláďat a jejich následný návrat do volné přírody. Bohužel, některým pacientům zůstává přes veškerou naši snahu handicap znemožňující návrat do volné přírody. Tato zvířata zůstávají v naší stanici, kde díky přístupné expozici pomáhají zejména školákům pochopit danou problematiku. Mezi jiným jsou to smrtící sloupy elektrického vedení v krajině nebo ochrana ptáků hnízdících v polních monokulturách a další,“ upřesnila Spálenková.

Tím ale pomoc Ochrany fauny ČR přírodě zdaleka nekončí. Organizace realizuje záchranné transfery. Největší počet každoročně představuje transfer obojživelníků, kterým při jejich jarní migraci kříží cestu jednotlivé komunikace.

Na území pověřeného úřadu Příbram se podařilo tímto způsobem pomoci 971 obojživelníkům, na Dobříšsku to bylo 5492 a na Sedlčansku 913 těchto živočichů.

„Při loňských transferech bylo zaznamenáno osm živočišných druhů - ropucha obecná, skokan zelený, skokan hnědý, skokan štíhlý, čolek obecný, kuňka obecná, rosnička zelená a blatnice skvrnitá. Dále byl proveden transfer 61 netopýrů rezavých předčasně probuzených ze zimního spánku, přesun čtyř mravenišť mravence lesního, která ohrožovala terénní úpravy či transfer asi 500 škeblí rybničních při vypuštění rybníku Mastník,“ připomněla Lucie Spálenková.

Ochrana fauny ČR rovněž pečuje o cenné přírodní lokality, provádí monitoring a druhovou ochranu. V loňském roce byly nainstalovány čtyři hnízdní plošiny pro čápy bílé, bylo vyvěšeno několik desítek budek pro pěvce, dravce i sovy, zajištěno zimní přikrmování, a zabezpečeny některé z rizikových sloupů. K další činnosti patří například ekoporadenství, konzultační činnost, výstavy a zajištění praxe pro střední i vysoké školy a také studenty.

Autor: Karel Hutr

7.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení