Zámecká hospoda v Rožmitále je na prodej. Město se o prodej snaží už delší dobu, ale stále se nenašel nikdo, kdo by složil peníze.
O koupi měla zájem i dosavadní nájemkyně, ale jednání s radnicí nikam nevedla. Nájemkyně dlužila městu peníze a když dluh uhradila, začal narůstat další.

„Nikam to nevedlo a tak jsme se rozhodli hospodu znovu nabídnou k prodeji a tentokrát jsme to předali aukční síni,“ řekl Deníku starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.
Vyvolávací cena bude údajně 3,5 milionu korun a aukce by se měla uskutečnit někdy v září.
Před časem se jiné dražby zúčastnilo město. Tehdy za 1,1 milionu korun koupilo místní sokolovnu. Budova je v havarijním stavu a městu dělá ostudu. Řada turistů, ale dokonce i místních obyvatel si myslela, že sokolovna je města. Objekt ale vysoudila v roce 1993 ČSTV.
O sokolovnu mělo město zájem už před lety a chtělo ji získat bezúplatným převodem a opravit. Jeden čas byla na objektu i cedule s upozorněním, že není majetkem města.
„V územním plánu města je sokolovna s okolním pozemkem vedena jako plocha pro rekreační využití. K podobným účelům by měla sloužit i po rekonstrukci,“ řekl starosta. Zatím má Vondrášek o využití sokolovny mlhavou představu, jak sám řekl.
„V každém případě by sportoviště mělo sloužit široké veřejnosti a mělo by být využitelné, jak pro volnočasové aktivity skupin, tak i pro jednotlivce. Tady chybí prostory pro individuální sporty a trochu komerční typy sportů,“ domnívá se starosta.
Než město zadá projekt na opravu a rekonstrukci objektu, chtěli by radní znát názory obyvatel, co by si v sokolovně přáli. „Na moji výzvu v mikroregionálním zpravodaji ale lidé nereagují,“ doplnil Josef Vondrášek.
Radnice tak využije k přípravě projektu zkušenosti z jiných měst a sportoviště či rekreační centrum poslouží i širšímu regionu. Pro základní rekontrukci objektu chce město získat peníze z evropských fondů.
Sokolovna dlouhé roky sloužila pro mnohé sportovní a kulturní akce. Kromě divadelních představení a cvičení se objekt často využíval pro pořádání plesů, silvestrovských zábav nebo koncertů.
O vlastnictví sokolovny se vedly dlouhé spory. Původní majetkem České obce sokolské získala ČSTV. Sokol pak budovu vysoudil počátkem 90. let minulého století v rámci restitučních nároků. Sud nařídil vydat obci majetek, ale nic se nedělo řadu dlouhých roků. Obec se k vlastnictví ani nehlásila, a neexistoval ani zápis v jejím listu vlastnickém v katastru nemovitostí. Situace se změnila poté, co ji byl objekt loni na podzim zapsán na list vlastnický. Aby budova nadále nechátrala, rozhodli se ji zřejmě sokolové prodat.