Nové byty na Drkolnově v Příbrami stále nemají své majitele. Problémy s kolaudací kvůli přípojce elektřiny se táhnou už od loňska. Dokud chybí řádná přípojka, nemůže být dům zkolaudovaný a tím pádem byty vlastní stavební společnost, přestože za ně lidé už zaplatili. Na komunikaci dvou obřích společností, ČEZu a CZ Stavebního Holdingu z Pardubic, zřejmě doplatil například obyvatel domu Tomáš Bezouška. Letos prý přišel při daňovém přiznání o značný přeplatek od státu.

„Když jsem v březnu podával daňové přiznání za rok 2008, měl jsem podle výpočtů obdržet přeplatek na daních 21 tisíc. Celá částka prý propadá státu z důvodu, že majitelem bytu nejsem já, ale stavební firma, a že byt není zapsán na katastrálním úřadě,“ svěřil se Tomáš Bezouška. Na holding se prý obrátil s požadavkem o náhradu ušlého zisku. Na jeho dotaz prý zatím ale nikdo nebyl schopen odpovědět.

„Takovými případy se zabýváme ve spolupráci s naším právním oddělením. Záleží ale na tom, o jaký konkrétní případ jde. Rozhodně nikomu neupřeme žádný zákonný nárok. Bylo by třeba celou žádost řádně prošetřit,“ sdělil Deníku mluvčí CZ Stavebního Holdingu Jan Paseka.
Důvodem, který bránil zkolaudování domu, byla provizorní elektrická přípojka. Společnost ČEZ ji loni nezrealizovala, lidé tak museli užívat přípojku alternativní.

„K prodlevě v procesu připojování objektu došlo již v minulém roce, a to v souvislosti s prodlevou platby ze strany developera. Ten se k poplatku zavázal, ale neučinil tak,“ uvedl důvod čekání s přípojkou mluvčí společnosti ČEZ Martin Pavlíček.

„Poplatek developer uhradil loni v září. Potom běžela zákonná lhůta 12 měsíců, do které jsme museli objekt dle zákona připojit. Učinili jsme tak o celý půlrok dříve. Ve výběrovém řízení byla stanovena lhůta předání hotového připojení do poloviny dubna 2009. Dřívější dokončení připojení zmíněné stavby nebylo proveditelné. S developerem jsme byli neustále ve spojení, abychom celý proces co nejvíce urychlili,“ doplnil pro Příbramský deník Pavlíček.