Pro klienty Denního stacionáře byla čtvrteční návštěva druhou v pořadí. Jednou sem zavítaly také děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Klienti stacionáře navštěvují expozice postupně a prohlídky jsou doplněny výkladem průvodce.

„Měla jsem nejdříve strach, že starší lidé, kteří už mají něco odžito, nebudou stát o takový druh vzdělávání, ale nakonec jsem byla velmi příjemně překvapená. Klienti mi sdělovali i své zkušenosti se zvířaty, které tu mohli vidět, a celá návštěva byla moc milá." vypráví průvodkyně Jana Fisherová.

Do dnešního dne zhlédli klienti Denního stacionáře expozice CHKO Brdy, Historie bývalého vojenského újezdu Brdy a Živá příroda s plazy a obojživelníky. Největší úspěch u klientů, dle jejich slov, zatím sklidili hadi a žáby v expozici Živá příroda.

Také čtěte: Jiří Jiroušek: Vltava je velmi romantická řeka, Brdy zase nenápadně zajímavé

„Spolupráce s Domem Natura se nám prozatím velmi líbila. Ještě jsme neviděli dvě expozice a jejich návštěvu plánujeme za pár týdnů," říká Vendula Ježková, vedoucí denního stacionáře.

„Nejčastějšími návštěvníky Domu Natura jsou děti, které se chodí s rodiči, nebo prarodiči dívat na zvířátka. Zatím ale návštěvnost není příliš vysoká," uvedla Milada Ernstová, zaměstnankyně Domu Natura. Děti výstavy nenavštěvují pouze s rodiči, ale také sem míří školy a školky. Do dnešního dne si Dům přišly prohlédnout děti ze základní a mateřské školy Bratří Čapků a ze Základní školy pod Svatou Horou.

Dům Natura je od září minulého roku otevřen v budově bývalé České pojišťovny v Plzeňské ulici. Nabízí v současné době 5 expozic na téma Brdy. V nejvyšším patře vystavuje své fotografie přírody z ptačí perspektivy Jiří Jiroušek.

Nepřehlédněte: Kauza teplárna: Shoda na znaleckém posudku. Významný posun, tvrdí starosta

Dále zde najdete expozici Sphingidae museum, která představuje velkou sbírku motýlů. V přízemí si můžete projít zážitkovou výstavu CHKO Brdy, která Vás na chvíli přenese do brdských lesů, a také se tu dozvíte něco o historii bývalého vojenského újezdu Brdy. Suterén domu skrývá obojživelníky a plazi.

Kromě výstav se zde konají pravidelně různé besedy. Provozovatelem Domu Natura je Ekologické centrum Orlov za podpory Středočeského kraje.

Autor: Michaela Synková