V rámci přípravy na akci se totiž při zemních úpravách přišlo na miny. „Nám říkali, že tam byl i bojový plyn a než se s tím vším odborníci vypořádali, nemohly přípravy Bahen začít,“ sdělil ještě před sobotnou jeden z členů klubů vojenské historie. Podotkl, že letos proto muselo být jejich tábořiště přesunuto do míst, kde se seskupuje technika před defilé, do takzvané délty.

„Nálezy ale nijak přípravu Bahen neovlivnily, jen snad soustředěním dění na menší plochu. O tom už se však uvažovalo dříve, protože předvádění bylo příliš roztahané a lidé měli horší přehled,“ sdělila Deníku tisková mluvčí Velitelství Společných sil Sabina Introvičová. Koncentraci na menší plochu považuje pro akci za prospěšnou.

Burácející tanky, podzvukové letouny L – 159, vrtulníky, bojové akce současnosti, ale i z doby druhé světové války, ukázka ženijní brigády nebo společná prezentace vojenské policie a policie státní. To je jen zlomek ze sobotního programu Dne pozemního vojska - Bahna 2009, na který se letos přišlo podívat padesát tisíc návštěvníků z celé republiky a dalších zemí.
Vzhledem k tomu, že se jednalo o jubilejní ročník Bahen a uplynulo deset let od vstupu České republiky do seskupení NATO, poctila akci svou návštěvou například rakouská armáda nebo armáda Spojených států amerických.

Valnou část ukázek připravovala Armáda České republiky spolu s kluby vojenské historie. Návštěvníci proto viděli rekonstrukce bitvy na Podkarpatské Rusi z roku 1938, karpatsko – dukelskou operaci z roku 1944 nebo obléhaní Dunkerque na konci druhé světové války. Bitvy byly doprovázeny velmi silnými údery z hlavní historických tanků (například ruského T – 34) a výstřelů pušek a kanónů.

V rámci dynamické ukázky současné vojenské techniky Armáda ČR představila svou výzbroj v akci a současně s ní i členy elitních jednotek, jež se často účastní zahraničních misí. Mezi jinými stroji na ploše upoutal i upravený tank T 72 ve variantě M4 CZ, a obrněný transportér BVP–2. „U obou vozidel mě zaujala pohyblivost a i uváděná dobrá průchodnost terénem. Co mě překvapilo je, že kromě ničení obrněných vozidel mají společnou schopnost dostat i nízko letící cíle a dokáží jet pod vodou,“ hodnotila Eva Krátká z Plzně.

„Mně se líbilo, že tank umí rozprášenou naftou, která se vypařuje a rychle kondenzuje, vytvořit efekt zadýmování, aby se snížila možnost napadení,“ konstatoval další z návštěvníků Bahen Příbramák Pavel Tichý.

Dále tuzemská armáda představila například průzkumný a pozorovací komplet Sněžka, samohybnou houfnici Dana, obrněný transportér DINGO, podzvukové letouny L –159, vrtulníky Mi– 24. Očekávané bitevníky Gripen a transportery Pandur však nedorazily. Samozřejmostí byly vojenské Tatry s ženijním vybavením a technika civilní obrany.
Božena Šopejstalová