Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ke komunistům bych se nedal, říká Gabriel Synek

Sedlice - Za necelý měsíc se dočkáme dvacátého výročí „sametové“ revoluce. Jak v té době žil, co dělal a kde pracoval náš další seriálový host? Tentokrát jsme pro čtenáře Příbramského deníku vyzpovídali Gabriela Synka, soukromého zemědělce a současného starostu Sedlice.

20.10.2009
SDÍLEJ:

Gabriel Synek, starosta Sedlice, zemědělecFoto: Deník/Markéta Jankovská

Téměř celý život Gabriela Synka se týkal zemědělství. Vyrůstal v rodině mlynáře, kde se staral o hospodářství. Tam se zrodil vztah k zemědělství, který trvá dodnes. Léta vykonával funkci agronoma v podnicích na Příbramsku. „Nikdy jsem se ke komunistům nedal, i když jsem měl kvůli tomu problémy,“ vzpomíná Gabriel Synek ze Sedlice, se kterým jsme si popovídali v rámci našeho úterního seriálu v souvislosti s blížícím se dvacátým výročím takzvané sametové revoluce.

Zemědělství bylo za komunismu pojem. Už jste se mu věnoval před revolucí?
Před revolucí jsem sedm let pracoval jako agronom ve Starosedlském Hrádku, potom jsem jedenáct let dělal agronoma v Březnici. Pak jsem byl strašným omylem čtyři roky vedoucím střediska silnic v Rožmitále. Tam mě dosadila strana, i když jsem v ní vůbec nebyl. Nikdy jsem komunistou nebyl. Také mi kvůli tomu nevzali dceru na zemědělskou školu.

Zřejmě jste vyrůstal při hospodářství. Jaké zkušenosti měli rodiče?
Vyrůstal jsem v Sedlici v rodině mlynáře, jinak soukromého zemědělce. Rodiče mě vychovávali v duchu odporu proti komunistům. Ti mému otci sebrali hospodářství, takže od dětství jsem o nich neslýchal nic dobrého. Proto jsem také nevstoupil do strany, i když to vedoucí funkce vyžadovaly. Abych tam vstoupit nemusel, v tom mě podrželi někteří lidé. Prostě jsem to tak cítil.

Snadno se dá tedy domyslet, že jste pád komunismu vítal. Je to tak?
Tehdy jsme s manželkou a s rodiči koukali na televizi a sledovali vývoj. Pomalu jsme nic jiného nedělali. Všichni jsme tomu fandili v obrovském nadšení. Rodiče mi říkali, že to bude jako za první republiky. Tolik si tu situaci zidealizovali, na mě se to také přeneslo a žil jsem ve velkém očekávání.

Kdy jste pocítil, že se očekávání nenaplnilo?
Samozřejmě v době privatizace. Nynější prezident rozprodal podniky, které se nemusely rozprodávat. To bylo špatně, náš stát z toho žádný efekt neměl. Začali jsme pomaloučku hospodařit. Manželka je zdravotní sestra. Pracovala v jeslích, ale ty skončily. Zůstala doma a začali jsme na té nejnižší úrovni. Kolečko, vidle a chléb jako v padesátých letech. Postupně jsme se z toho začali lidově vyhrabávat. Zlomový byl rok 2004, kdy se nám naskytla příležitost koupit v likvidaci družstvo. Bylo v dezolátním stavu, ale postupně jsme ho vylepšili. Dnes obděláváme 166 hektarů. Neděláme mléko, což je v dnešní době vysvobozením a neděláme vepřové, máme hlavně krávy a telata na maso.

Máte syna a dceru. Také se na ně přenesla láska k zemědělství?
Podařilo se mi dobře zapracovat na svém mládí, syn je velký nadšenec tohohle oboru. Od osmi let se mnou pracoval. Dcera se také svým způsobem potatila.

Dnes jsou téměř na všechno dotace. Jak jste tehdy zvládli dát dohromady sousto v podobě zpustošeného družstva?
No, jak to říct, jeli jsme na nouzový stav a dřeli bídu. Ale vstupem do unie jsme si polepšili, i když to obnáší spoustu papírování. Neznamená to, že bych neměl výhrady. Vstup do unie pro nás znamená hluboké ponížení.

Co říkáte na naši národní hrdost a zlaté české ruce?
Tak tam je hluboký úpadek.

Jak vnímáte rozmary počasí?
Počasí píšu denně, jsme na něm doslova závislí. Letos jsme nemohli sklidit pícninu kvůli deštivému počasí v červnu a v červenci. Cítili jsme to jako naši slabost. Potom přišlo takové sucho, že nešlo pomalu ani orat a zasít. To jde až teď v posledních dnech. Nevidím to zatím dobře, ale zima nakonec může všechno spravit.

Kam utíkáte za odpočinkem?
Odpočívat utíkám na obecní úřad (smích).

Co vás štve?
Mrzí mě chování některých politiků a úředníků. Víte, trendem dnešní doby je chtít po našich dětech, aby vystudovaly a šly někam na úřad. Přesně tyhle děti nás živnostníky potom chodí kontrolovat. Lidé bez praxe, aniž by věděli, jak to opravdu chodí, vydávají úřední rozhodnutí a mohou z neznalosti oboru cokoli zbytečně pošlapat. O aroganci politiků ani nemluvím. Zažili jsme si tu s nimi kvůli radaru své.

JEDNOU VĚTOU:

Co se vám vybaví, když se řekne „sametová revoluce“?
Pamatuji se, že jsme skoro nedělali nic jiného, než se dívali na televizi a sledovali vývoj situace, byli jsme nadšení a plní očekávání.

Jak vás těch dvacet let po revoluci ovlivnilo?
No, pracovně jsem byl velmi vytížený už před revolucí, natož po ní, ale celkově se nám zvedla životní úroveň, i když to rozhodně nebylo zadarmo a hned.

Co byste ovlivnil, kdyby to šlo?
Ovlivnil bych jednání politiků a úředníků,kteří jsou placeni z našich daní, aby drželi s námi.
V dalším dílu tohoto seriálu se příští úterý setkáte s ředitelkou Galerie Františka Drtikola v Příbrami Hanou Ročňákovou.

Autor: Markéta Lišková

20.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jedna z volebních místností v Dobříši byla v areálu Základní školy Dobříš, Lidická
124

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení