Před dvaceti lety jezdila čtyřicetiletá Vlasta Smetanková jako porodní asistentka po Příbramsku k těhotným ženám a maminkám po porodu. Po převratu se zúčastnila výběrového řízení a stala se vrchní sestrou. Jak Vlasta Smetanková vzpomíná na dobu, kdy sestry jezdily k maminkám domů? Nebo kdy tatínkové do porodnice nesměli? Na toto téma jsme si spolu popovídali k příležitosti blížícího se výročí sametové revoluce.

Vzpomínáte ráda na dobu, kdy jste navštěvovala maminky doma? Není to škoda, že už to dnes tak není?
Bylo to časově hodně náročné, ale vzpomínám na to ráda. Pro maminky i těhotné ženy to bylo velice pozitivní. Myslím, že dnes jim tato péče schází. Dnes sice mohou při potížích zavolat a my poradíme po telefonu. Ale osobní setkání v soukromí maminek bylo velkým přínosem. Měla jsem Jince, Pičín, Dominikální Paseky, Rejkovice a část Příbrami. Byla to příjemná práce a podle potřeb jsem vyjela třeba i o víkendu.

Kdy u vás nastala změna ve funkci?
Po revoluci jsem se zúčastnila výběrového řízení na vrchní sestru. Bylo nás osm nebo devět. Uspěla jsem. V roce 1992 jsem jela na první zahraniční stáž do Rakouska, kde jsem nasbírala spoustu zkušeností. Hlavně jsem navštívila soukromou porodnici. Udělala jsem si svoji vizi, kam bychom měli příbramskou porodnici vést. Tehdy ve spolupráci s primářem Seifertem jsme po zahraničních seminářích našli společnou řeč.

Bylo tady v Příbrami hodně co zlepšovat? Když si vzpomenu na studené předporodní přípravny, běhá mi mráz po zádech.
Byla to samozřejmě starší budova, vykachličkovaná bílými dlaždicemi. S primářem Seifertem jsme založili nadační fond příbramské porodnice, kam spokojené maminky nebo sponzoři přispívali. Nadační fond trvá dodnes. Díky němu jsme přebudovali porodní sál a vytvořili jsme maminkám takové domácí prostředí, jakým jsme se inspirovali v zahraničí. Maminka má dnes v porodním boxu naprosté soukromí.

Když v porodnictví porovnáte současnost s minulostí, nenaskakuje vám při vzpomínkách husí kůže?
Někdy mi naskočí, to je pravda. V tehdejší době byl dominantní zdravotnický personál. Ta doba se naprosto změnila. Vztah mezi zdravotníky a pacienty je partnerský. Máme spoustu pochval.

Myslíte si, že se zdravotníci změnili sami od sebe nebo prostě odešli?
Ti, kteří se změnám nechtěli přizpůsobit, ti sami odešli. Samozřejmě je to letitá práce. Změna na pracovišti s sebou přináší vždy spoustu problémů. U někoho to trvalo delší dobu. Dnes tady mám kolektiv, celý tým lidí, kterých si nesmírně vážím.

Jak dlouho jste ve zdravotnictví?
Ani se mi to nechce počítat, ale je to už jednačtyřicet let.

Vzpomenete si na dobu, kdy se tatínkové začali zúčastňovat porodů?
Personál porodního sálu tehdy nechtěl akceptovat přítomnost tatínka. Ti tam byli zpočátku jako přítěž. Nevěděli o porodu nic, často kolabovali. Museli jsme hledat řešení. Začali jsme pořádat kurzy psychoprofylaxe, kam chodili i tatínkové. Dnes už jsou kurzy zpestřené promítáním porodu. Až 95 procent porodů je v současné době za přítomnosti otce nebo rodinného příslušníka.

Proč kdysi museli tátové postávat pod okny porodnice a nesměli dovnitř?
Tam byl trochu problém s dětmi. Hygiena a dětské oddělení nebyly příznivě nakloněné vstupu dětí do deseti let do porodnice. Tatínkové by museli nechat děti na chodbě za dveřmi. Prvotně jsme to řešili tak, že tatínek s dítětem mohl sedět ve vestibulu a maminka za ním přišla. Postupně se to přizpůsobovalo až do dnešní podoby, kdy tatínek může v nadstandardním pokoji s maminkou i bydlet. Myslím, že dnes u nás mají veškerý servis.

Nejsou s pobytem otce v porodnici někdy spíš problémy?
Já osobně si myslím, že je přítomnost tatínka dobrá prevence stížností. On sám vidí, jak probíhá porod. Každý má jiný práh bolesti. Každá maminka reaguje jinak. Když to ten otec vlastně spoluprožije, tak nemá na co si stěžovat. Myslím si, že i vazba partnerů je v budoucnosti daleko hlubší.

close zoom_in

JEDNOU VĚTOU:

Co se vám vybaví, když se řekne „sametová revoluce“?
Vybaví se mi cestování do západní Evropy, kam jsem měla možnost jezdit už za totality, často jsem stála na hranicích a přemýšlela, jestli se mám vrátit nebo zůstat, ale měla jsem tu nemocného tatínka, kvůli němu jsem se vracela.
Jak vás těch dvacet let po revoluci ovlivnilo?
Příjemně mě překvapoval zdravotnický personál v bezproblémovém přístupu ke změnám.
Co byste ovlivnila, kdyby to šlo?
Neříkám, že není co měnit, ale nejvíc mě asi mrzí, že jsem kvůli práci, která pro mě byla vždy zároveň koníčkem, ochudila své děti.

V dalším dílu tohoto seriálu se příští úterý setkáte s příbramským trafikantem Františkem Šmejkalem. Jak se žilo v době, kdy si lidé brali třeba i patery noviny a kupovali levné cigarety?