„Ve spolupráci s architekty připravujeme projekt motýlária, v nějž by se proměnil jeden z nevyužívaných skleníků v areálu. Inspirovali jsme se v zahraničí a chceme spolupracovat s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. Vznikl by biotop s tuzemskými druhy motýlů, který by byl nejen atrakcí pro návštěvníky, ale i studijní plochou mladých přírodovědců. Nic podobného v Česku zatím není. Teď se pracuje na studiích, udělali jsme si zahraniční rešerši, máme první kontakty na podobná zařízení v Holandsku a Belgii," říká Křížek. Kdy by se zajímavá expozice mohla otevřít a kolik by stála, zatím nedokáže odhadnout. 

„Každopádně si myslím, že pokud se realizace tohoto záměru povede, budou Votice zase o něco známější a pro turisty, ale třeba i školní výpravy lákavější," dodává ekolog.

Celého procesu vzniku motýlária se mohou zúčastnit nejen školní kolektivy, ale i jednotlivci, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu. Startovním bodem je právě probíhající soutěž ,,Motýlárium", kde mohou účastníci popustit uzdu fantazii a vrhnout se do projektování a zhmotňování této úžasné vize. Mateřské školy a nižší ročníky základních škol se mohou zapsat do soutěže zasláním pestrobarevných motýlů, ať již kreseb či výrobků.

„Od vyšších ročníků očekáváme velkou kreativitu, kdy ztvární jakoukoli výtvarnou technikou návrh nového motýlária nebo jeho části. Nejpovedenější návrh se může stát reálnou součástí budoucího motýlária," vyzývá ke spolupráci Pavel Křížek, jehož lze kontaktovat na stránkách Ochrany fauny ČR.