Důsledky inverzního počasí stále obtěžují obyvatele Rožmitálu a okolních obcí. V době, kdy se ještě topí, způsobuje inverze hromadění kouře z komínů nad městem a lidé musejí žít ve směsici páchnoucí mlhy.

Razantnějšímu snížení kouře nezabránila ani plynofikace. Mnoho obyvatel kvůli cenám paliv stále používá tradiční kotle na tuhá paliva. S tím se nehodlali smířit radní a navrhli změnit městskou vyhlášku týkající se oprav bytového fondu. Zastupitelé schválili doplnění vyhlášky a obyvatelé tak budou mít možnost vzít si od města půjčku nejenom na opravy domů, ale třeba i na nákup kvalitního topidla.

Starosta Josef Vondrášek předpokládá, že tato nová půjčka na ekologii by lidi mohla zajímat už i v souvislosti se státním programem Zelená úsporám. „Slibujeme si od toho zlepšení vzduchu v topné sezoně,“ řekl starosta. Půjčku bude muset žadatel splatit do pěti let a částka je ročně úročena čtyřmi procenty.

Na co si tedy lidé budou moci půjčit? Například na pořízení takzvaných kotlů nové generace na pevná paliva a biomasu, na solární a fotovoltaické panely. „Na vysoce účinné kotle 3. třídy můžeme poskytnout až 40 tisíc korun na rodinný dům, na solární panely pro ohřev užitkové vody, na fotovoltaické články a tepelná čerpadla dokonce až 80 tisíc korun,“ doplnil Josef Vondrášek s tím, že majitelé rodinných domů v Rožmitále zatím mohli požádat o 50 tisíc korun na pořízení plynového vytápění, podobně jako na zřízení olejového nebo plynového vytápění propan-butanem. Tuto půjčku mohli využít i obyvatelé osad, kde není zemní plyn. Půjčku si vyřídí lidé na radnici a poté jim banka vyplatí částku po předložení faktury.