Minulý rok zaznamenali epidemiologové na Příbramsku 16 případů nákazy klíšťovkou, letos je tento počet takřka dvojnásobný. „Čím je tento nárůst způsobený, se opravdu nedá s určitostí říci. Aktuální počty klíšťat ovlivňuje hlavně počasí a to, jak moc lidé chodí do přírody,“ řekla příbramská epidemioložka Marie Skalošová.

Zimní období je podle většiny odborníků nejvhodnější dobou k očkování. Klíšťata nebývají příliš aktivní a tělo má dostatek času vytvořit si protilátky. Klíšťata prý nicméně začínají být více odolná než v minulosti, nakazit se proto může člověk v kterémkoliv ročním období. Důvodem by mohly být i mírnější zimy v posledních letech.

Očkování je jedinou opravdu účinnou prevencí. Vakcinace sice vyjde na několik set korun, rozhodně se ale vyplatí. Léčba encefalitidy je totiž dlouhodobou záležitostí a spočívá prakticky jen v podávání vitamínů a léků tlumících příznaky nemoci.

Studie Zdravotního ústavu v Praze ukázala, že ačkoliv pacientů s encefalitidou přibývá, zájem lidé o očkování nemají. Lékaři z očkovacích center se shodují, že když už se lidé pro očkování rozhodnou, často nedodrží očkovací schéma. Předpokladem účinnosti je absolvování tří fází.

„Cena jedné vakcíny se pohybuje kolem 500 korun a některé zdravotní pojišťovny na ni stále přispívají v rámci svých zdravotních programů. Každý by si měl uvědomit, že pokud u člověka onemocnění propukne, pak jsou náklady na vlastní léčbu podstatně vyšší. Ekonomickou újmu zaznamenává i samotný pacient, zejména pokud je v aktivním věku pracovně činný – léčba a následná rekonvalescence se nezřídka protáhne i na několik měsíců, což představuje podstatnou ztrátu na výdělku. U některých pacientů jsou zdravotní následky trvalé,“ uvedla poradkyně Zdravotního ústavu Praha Kateřina Mašková.