U mladších pacientů probíhá klíšťová encefalitida mírněji. Tvrdí to lékařka Marcela Trnková. „Podle mě a pediatrů je nemá cenu očkovat proti klíšťové encefalitidě. Nemoc u dětí probíhá ve velmi lehké formě,“ podotkla lékařka s tím, že u dospělých se nemoc projevuje komplikovaněji a těžší formě. V ohrožení života jsou hlavně starší lidé. Ti však o očkování nemají tak velký zájem. Přitom lidé starší pětapadesáti let tvoří zhruba třetinu všech nemocných.

„Případů nakažených encefalitidou není tolik jako těch, co se nakazí od klíštěte boreliózou,“ dodala Trnková. Počet případů klíšťové encefalitidy loni v České republice stoupl o 60 procent. Stále platí, že lidé nechávají očkovat spíše své děti, než sami sebe. U dospělých má přitom onemocnění horší průběh. Klíšťový zánět mozku má v počátcích obdobné příznaky jako chřipka. Později se připojí neurologické problémy.

Proti klíšťové encefalitidě neexistuje účinný lék, proto se klade velký důraz na očkování. Vakcínu tvoří tři dávky. Jedna dávka stojí zhruba 400 korun.