Odborníci na čísla vypočítali, že domácnost může ušetřit na elektřině až tisíce korun ročně. Lidé mají doma spoustu spotřebičů, které i zdánlivě vypnuté neustále užírají energii ze sítě. Děsivé je, že tímto způsobem mizí lidem ročně až stovky korun za jediný spotřebič. Televize, satelit, rádio, počítač, lednice, hifivěž, displej na troubě či mikrovlnce nebo videu. Některý z nich se dá ale zcela odpojit ze sítě.

Vyrazili jsme do příbramských ulic a zeptali se lidí, zda vůbec a jakým způsobem doma šetří. Všichni respondeti pociťují zdražení energií dost citelně. Všichni se snaží tento problém řešit a ušetřit každou korunu. Nejčastěji odpovídali, že používají úsporné žárovky místo klasických.

Respondenti se také svěřili s tím, že některé spotřebiče při odchodu z domova vytahují ze sítě. Lidé se také snaží zhasínat v pokojích při odchodu a učí toto také své děti a vnoučata. Za zamyšlení také stojí způsob vytápění. Topení na elektřinu se v současné době pořádně prodraží. „Ušetřit se dá přechodem na jiné palivo. Topím plynem a dřevem. Snažím se to vysvětlit i dětem,“ konstatoval Vladimír Franc.

ANKETA: Šetříte doma elektřinou a jakým způsobem?

close zoom_in

Pavel Drtina, 75 let
Příbram

Energie se zdražuje. Mám nastavené spotřebiče na jednom jističi. Vypínám je tedy hromadně. Kdo je závislý na denním používání spotřebičů, tak musí šetřit.

close zoom_in

Jiří Krček, 17 let
Příbram

Doma nás žije pět, tak jsme to dřív nevnímali, protože cena byla nízká, ale nyní již vidíme zdražení. Vypínáme spotřebiče ze zásuvek a využíváme úsporné žárovky.

close zoom_in

Iva Šmatláková, 23 let
Březnice

Doma máme usporné žárovky. Při odchodu od počítače dávám úsporný režim. Používáme aromatické svíčky. Je znát, že je energie dražší a vidět je to na doplatcích.

close zoom_in

Vladimír Franc, 57 let
Prostějov

Energie je dnes drahá. Ušetřit se dá tak, že se přejde na jiné palivo. Jsem starší člověk a topím plynem a dřevem. Snažím se to vysvětlit i dětem.