Středočeským krajem se šíří ve velké míře žloutenka typu A. Hygienici označili jako důvod zvýšeného počtu nakažených rizikovou skupinu narkomanů a lidí bez domova v hlavním městě. Epidemie se Příbramsku zatím vyhýbá, ale to může být zapříčiněno dlouhou inkubační dobou.
„Počet onemocnění žloutenkou v kraji se výrazně zvyšuje. Největší výskyt je v Kolíně. Na Příbramsku evidujeme ale pouze čtyři případy. Tři z nich jsou narkomani či bezdomovci,“ uvedla Hana Šmejkalová, vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.
Ve Středočeském kraji registrují epidemiologové více než 50 případů tohoto virového onemocnění, z nichž 26 jsou drogově závislí a špatně sociálně přizpůsobiví lidé. V celé České republice je to pak do dnešního dne přes dvě stě přenašečů. Pro srovnání, za stejné období se vyskytlo loňský rok jen 50 případů.
Hepatitida A je méně nebezpečným typem choroby oproti typu B nebo C. Přenáší se však daleko snadněji, například ústy, pohlavním stykem, potravinami či dotykem rukou. Proto se jí také říká nemoc špinavých rukou. K šíření napomáhá také dlouhá inkubační doba, která bývá od 14 do 50 dnů. V tomto období nemusí mít nakažení žádné příznaky, infekce ale produkuje větší množství viru.
„Současná situace je velice nepříznivá, přesto bych jí ještě nenazývala epidemií,“ dodala k problému epidemioložka Hana Šmejkalová.
V případě, že by při pokračování šíření nákazy především v Praze, ale i ve Středočeském kraji nestačila kapacita nemocnic, byla by část pacientů převezena na příbramské infekční oddělení.