Cvičení bylo koncipované tak, aby co nejvěrněji odpovídalo krizové situaci. „Pro nás nebylo prioritní určení nejlepšího týmu, ale aby si záchranáři uvědomili své slabé stránky a zapracovali na jejich zlepšení. Vzhledem k tomu, že se jednalo o mezinárodní setkání, důležitou schopností byla i spolupráce se zahraničními týmy.

close Martin Brandner. zoom_in „Pro účastníky jsme připravili modelové situace, se kterými se v praxi mohou setkat. K tomu jsme využili i figuranty, kteří byli namaskovaní a představovali nejvážnější druhy zranění. Hasiči i svědci říkali to, co by říkali ve skutečnosti. Záchranáře jsme tak vystavili extrémním podmínkám, přičemž nevěděli, kdy budou povolaní k akci a vše reálně kopírovalo běžné situace," řekl Příbramskému deníku jeden z pořadatelů cvičení Martin Brandner.

Záchranáři prověřili své schopnosti jak ve dne, tak i během nočního závalu v příbramských štolách.

close Extrémně náročné cvičení v Příbrami: Psovodi zachraňovali osoby zavalené ve štolách. zoom_in „Sdělili jsme jim, že od šesti do dvanácti večer budou mít pohotovost s tím, že během ní mohou očekávat jakoukoliv situaci. Takže ani nemohli spát. Vše za účelem co nejvěrnější simulace skutečnosti," dodal Brandner.

Jednou ze situací tak byl právě výjezd ke štole, kde vlivem otřesů došlo k sesuvu půdy, který zavalil dvě osoby. Na místě navíc psovod zjistil, že bude nutné se slanit studnou. To bylo náročné i proto, že prostor byl velmi stísněný. Během slaňování navíc záchranáři obdrželi zprávu, že na druhé šachtě potřebuje další tým také psa.

close Extrémně náročné cvičení v Příbrami: Psovodi zachraňovali osoby zavalené ve štolách. zoom_in „Aby ošetření mělo smysl, byli figuranti namaskovaní. Navíc zákroky záchranářů poté komentovali, hodnotili, zda jim pomoc poskytli, nebo zda udělali během ošetření chybu a tím je ohrozili na životě či dokonce přivodili úmrtí," uzavřel Martin Brandner.

Jednoho z nejpropracovanějších cvičení v Evropě se zúčastnilo sedm dvojic psovodů. Během dvoudenního setkání v Příbrami měl každý tým zachránit 24 osob.

Rozhovor s Martinem Brandnerem o výcviku psů si přečtete zde.