Do protestní jízdy zemědělců na Příbramsku se ve středu připojilo 45 těžkých zemědělských strojů označených transparenty 
a dokonce vlajkami.

Jezdily ve třech kolonách na trasách mezi Milínem a Dlouhou Lhotou a zpět. Další kolona vozů zpomalila provoz na silnici 1/18 mezi Sedlčany 
a Příbramí.

Podle Zlaty Koukolíčkové, ředitelky středočeské agrární komory, probíhal protest bez konfliktů. „Jen z Dlouhé Lhoty vyjelo sedmnáct strojů," řekla Deníku Zlata Koukolíčková. Zemědělci podle ní nechtěli silnice blokovat, ale jen omezit jejich průjezdnost 
a zpomalit provoz.

Redaktoři Příbramského deníku si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se v takové koloně jede. Na trase od křižovatky Skalka přes Dubenec (tam se tvoří kolony i bez protestních akcí) až do Milína se ručička tachometru vyšplhala na pouhých 10 až 20 kilometrů v hodině. Šoféři zemědělských strojů ale mezi sebou záměrně nechávali dlouhé mezery kvůli snadnějšímu předjíždění. Mnoha řidičům jistě praskaly nervy, ale jízda se prý obešla bez slovních výpadků.

„Útoky nebyly, ale posunkům se mnozí neubránili. Bylo to tak půl na půl. Někteří lidé nám projevili i sympatie," popsal protestní jízdu Bohuslav Mašek, soukromý zemědělec ze Záborné Lhoty a člen Agrární komory České republiky.

Farmáři tímto protestem chtějí zvrátit rozhodnutí vlády. Ta chce od roku 2013 zrušit takzvanou zelenou naftu. Stát vrací z nafty, kterou farmáři spotřebují při práci na zemědělské půdě, vratku.

„Zřejmě budeme muset utlumit výrobu, protože nemáme stejné podmínky, jako členské státy v EU. Vratka je ve všech kromě Slovenska, které ji bude zavádět," říká farmář Bohuslav. Zlobí se, že se zemědělci o jejich požadavcích nikdo z ministerstva nekomunikuje.

Stávkující zemědělci: Vláda nám hází klacky pod nohy

Farmáři blokovali tahy na Příbramsku.

Bohuslav Mašek ze Záborné Lhoty se věnuje rostlinné i živočišné výrobě. K protestní jízdě už podle něho muselo dojít. „Pro dopravu byla naše jízda jistě nepříjemná, ale nemáme jinou možnost, jak na sebe upozornit, jak se bránit. Navíc, když s námi vůbec nikdo nekomunikuje. Zřejmě budeme muset utlumit výrobu, protože nemáme stejné podmínky, jako členské státy v Evropské unii. Vratka je ve všech kromě Slovenska, které ji bude zavádět," říká farmář, pro něhož vratka na naftu od státu znamená ročně 50 tisíc korun. „Na tu částku se docela dost nadřu," poznamenal Bohuslav. Jak vidí svou budoucnost v českém zemědělství? „Budoucnost vidím v tom, že mám pokračovatele a že se snažíme výrobu zachovat. Bohužel, vláda nám práci ztěžuje a hází nám klacky pod nohy."

Farmáři blokovali tahy na Příbramsku.

Před branou zemědělského družstva v Dlouhé Lhotě ukončil protestní jízdu také Petr z Nečína. „Určitě je dobře, že se stávkuje. Myslím si, že to smysl má. Vždyť stávkovalo hodně zemědělců v republice," říká Petr. A jak on vidí budoucnost českého zemědělství? „Jo, to nevím. To se uvidí. Když tenhle protest nikam nepovede, měl by se zopakovat. Víc těchhle akcí…"

Proč zemědělci protestují?

Farmáři tímto protestem chtějí zvrátit rozhodnutí vlády. Ta chce od roku 2013 zrušit takzvanou zelenou naftu. Stát vrací z nafty, kterou farmáři spotřebují při práci na zemědělské půdě vratku. Spotřební daň činí 10,95 Kč/l nafty a vratka pro zemědělce zpět je 60% z této částky, to je 6,57 Kč/l. „Celková částka vrácená zemědělcům za celou ČR, zelená nafta, je 1,8 mld. Kč – tedy pro zemědělce velmi významná položka, pro státní rozpočet nikoliv," hájí svůj postoj zemědělci.

V rámci Středočeského kraje vyjely přes tři stovky traktorů, nákladních vozidel i doprovodných osobních aut na středočeské silnice. Kolony zpomalily dopravu zhruba na čtyřech desítkách míst v kraji. Účastníci akce, která se v regionu dotkla všech okresů s výjimkou Kladna, mají na traktorech vyvěšeny transparenty s hesly požadujícími lepší podmínky pro zemědělce a na některých strojích vlají i národní vlajky. (kh, maja, čtk)