Nápadu uskutečnit Farmářský trh Obora se chopil Michael Shrbený z Příbrami. Chce prý oslovit lidi z okolí, kteří něco pěstují nebo vyrábějí, aby jednou měsíčně přijeli s čerstvými a chutnými domácími výrobky, o které má veřejnost stále větší zájem.

„Jednoho dne jsem si nad nedostatečnou nabídkou v hypermarketu uvědomil, jak to chodilo dříve. Sedláci jezdili na trhy do města. Jahody nebo rajčata se nevozily přes půl světa, měly chuť a vůni. Chtěl bych zkusit tuto tradici obnovit,“ plánuje Michael Shrbený. Zatím prý ale neví, zda by o to Příbramáci měli zájem.

Obavy z nezájmu veřejnosti jsou ale zřejmě naprosto zbytečné. Něco podobného už začalo fungovat v Dobříši, kde se o víkendu poprvé konal Trh regionálních produktů. Kdo si nepřivstal, ten už nepochodil. Podle projektové manažerky Dobříše Lenky Maškové byla na tržišti skvělá atmosféra, lidé si s prodejci povídali a domlouvali se, co by tak příště, což je druhou sobotu v červenci, mohli přivézt.

„Záměrem není pořádat rozsáhlé trhy, ale spíše komorní příjemný jarmark a umožnit lidem nakoupit čerstvé kvalitní produkty a přitom si popovídat s přáteli, známými i prodejci, jako tomu bylo za starých časů,“ konstatovala Lenka Mašková.

Pokud se podaří dostat prodejce domácích produktů i do Příbrami, dá se očekávat minimálně stejný úspěch. Tím spíš, když příbramská radnice podle Michaela Shrbeného akci tohoto druhu podpoří.

„Dvořákovo nábřeží patří městu a k uskutečnění Farmářských trhů je potřeba souhlas. Pokud se neobjeví nějaké komplikace, budou prý mít farmáři místa zdarma,“ doufá Shrbený.

A jaké je vyjádření radnice? „Pokud půjde o dobrou věc pro lidi, město akci určitě podpoří,“ slíbil starosta Příbrami Josef Řihák.

ANKETA DENÍKU

Zeptali jsme se lidí, zda by farmářské trhy v Příbrami uvítali
close zoom_in Bedřich Šrain, Příbram

Je to trochu nostalgie a já s tím nemám problém. Když budou solidní ceny a dobré zboží, proč ne?

close zoom_in

Božena Slávková, Příbram

Bylo by to dobrý. Když jdete do zeleniny, tak nic moc. Už jsou v Plzni a v Praze, no, bylo by to výtečný.

close zoom_in Michal Novák, Příbram

Proč ne? Čerstvá zelenina, ovoce, ovčí sýr. Ten jsem naposledy jedl před hodně lety.

Radka Šimůnková, Tochovice

Když o nich budu vědět, ráda na ně přijedu, je to dobrá věc. Ve větších městech už takové trhy bývají.