Vyznat lásku a zažít u toho drama? Drama s netradičním koncem? I tohle je možné.

Právě tyhle dvě věty jsou charakteristické k patnácti minutovému filmu režiséra Vladimíra Franče.

Na tom by ale nebylo ještě příliš mnoho zajímavého.

Bezesporu daleko zajímavější je však skutečnost, že ve filmu nazvaném Dobroty s příběhem hrají jen a jen lidé s mentálním postižením. Pak je jasné, že je to snímek, který je velice neobvyklý a zaslouží zvláštní pozornost.

Film bude soutěžním snímkem 3. ročníku festivalu Mental Power Pratur Film Festival, který se bude konat v pražském divadle Palace od 4. do 6. června.

Celým filmem Dobroty s příběhem se nese příběh Michala Nachtmana a Zuzany Bažové. Michal je do Zuzany zamilován a rozhodne se jí věnovat dárek na důkaz lásky.

A dárek? Přece prstýnek.

Michala napadne velice originální způsob, jak vyznat své milé lásku. Při výrobě nakládaných hermelínů, které vznikají v sociálně terapeutické dílně na Slapech, vloží prstýnek do jednoho z hermelínů. Ten chce předat nenápadně Zuzaně. Jenže se stane nemilá věc. Hermelín zmizí mezi stovkami dalších hermelínů, které míří k zákazníkům.
Herci z řad obyvatel chráněného bydlení se rozhodnou jako jedna velká parta nenechat svého kamaráda ve „štychu“ a vydávají se mu pomoci v cestě za hlasem jeho srdce.

Následuje horečnaté pátrání po prstýnku, doslova po všech koutech.

Jenže mravenčí práce dlouho nevede k vytouženému cíli.

Leč nakonec se prstýnek objeví.

Závěr filmu pak dospívá ve velice originální zakončení. Ten je potvrzením, že lidé s mentálním postižením spoléhají a věří na kamarádství, očekávají dobré slovo a úctu, ale mají i vynikající smysl pro humor.

Vladimír Franče přijal výzvu občanského sdružení Portus, které provozuje v obci Slapy na Příbramsku chráněné bydlení pro 19 lidí s mentálním postižením, na natočení snímku, v němž účinkují výhradně lidé s mentálním postižením.

Co říká Vladimír Franče o natáčení? „Na prvním místě je třeba říci, že většina scén vznikala v myslích jeho účinkujících. Já jsem přišel s myšlenkou, kterou jsme rozvinuli. A na hercích bylo, jak si své role doladí, vyšperkují. Oni pak směřovali vývoj filmu. A vlastně i ten krásný konec vznikl v jejich hlavách. Byla to pro nás s kameramanem Janem Jehlanem Kockem úžasná zkušenost, skvělá práce a báječné zážitky,“ popisuje čtyřdenní natáčení Vladimír Franče.

Jak vznikl název filmu Dobroty s příběhem? „Tak se jmenují ty hermelíny a utopenci, které v dílně vyrábíme, takže jméno bylo vymyšlené skoro hned,“ prozradil herec a klient chráněného bydlení na Slapech Robert Rafael.